Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził, że z powodu złego stanu zdrowia podatnika postępowanie podatkowe nie wymaga zawieszenia, bo podatnik może ustanowić pełnomocnika. To orzeczenie może stać się precedensem rozważanym przez inne sądy orzekające w podobnych sprawach.

Podatnik chciał, aby izba skarbowa rozpatrująca wniesione przez niego odwołanie od decyzji urzędu kontroli skarbowej, zawiesiła prowadzone postępowanie. Tłumaczył, że nie może w nim uczestniczyć z powodu złego stanu zdrowia psychicznego. Izba skarbowa odmówiła. Wskazała, że prawo nie przewiduje możliwości zawieszenia postępowania podatkowego z powody choroby strony.

Podatnik wniósł zażalenie na to rozstrzygnięcie. Stanowisko fiskusa jednak nie zmieniło się. Sprawa trafiła na wokandę szczecińskiego WSA - podaje pisze interia.pl.

Sąd opowiedział się po stronie urzędników skarbowych. Zawieszenie postępowania podatkowego jest dopuszczalne w ściśle określonych przypadkach. Zły stan zdrowia podatnika - także jego choroba psychiczna - do nich nie należy.

Jak uzasadnił sąd postępowanie podatkowe jest zawieszane, gdy podatnik traci zdolność do czynności prawnych. Choroba oraz leczenie psychiatryczne nie powoduje jednak takich skutków. Do tego potrzebne jest ubezwłasnowolnienie. Ponadto nawet gdyby w trakcie postępowania podatkowego okazało się, że podatnik nie ma zdolności do czynności prawnych, urzędnicy występują do sądu o wyznaczenie kuratora. Osoba, która z powodu kłopotów zdrowotnych nie jest w stanie zająć się sprawą może ustanowić pełnomocnika, który będzie działał w jej imieniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH