Sąd Najwyższy zajmie się sprawą nadwykonań grajewskiego szpitala?

Narodowy Fundusz Zdrowia ma zapłacić szpitalowi w Grajewie (Podlaskie) prawie 925 tys. zł za świadczenia medyczne wykonane w 2009 roku ponad limit - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Wyrok jest prawomocny. NFZ zapowiada kasację do Sądu Najwyższego.

To znacznie więcej, niż orzekł wcześniej sąd pierwszej instancji. Sąd Okręgowy w Białymstoku nakazał w 2011 roku NFZ wypłatę 350 tys. zł. Szpital domagał się od NFZ 1,4 mln zł. Apelację składały obie strony.

NFZ w wydanym w czwartek (27 września) po południu komunikacie zapowiedział złożenie kasacji od wyroku do Sądu Najwyższego. Nie podano uzasadnienia. Napisano jedynie, że pierwotna suma jakiej domagał się w pozwie szpital w Grajewie to 1,8 mln zł, a zasądzona w czwartek (27 września) suma stanowi połowę tej kwoty.

Grajewski szpital był jedynym, który w ciągu ostatnich lat w województwie podlaskim dochodził pieniędzy za nadwykonania od NFZ na drodze sądowej. Inne placówki zawierały zazwyczaj z Funduszem ugody w tej sprawie, co było jednoznaczne z rezygnacją z drogi sądowej.

Sąd Apelacyjny przypomniał, że sąd pierwszej instancji zasądzając na rzecz szpitala w Grajewie 350 tys. zł, brał głównie pod uwagę, że wówczas NFZ innym szpitalom wypłacił za nadwykonania w drodze ugody około 20 proc. żądanej kwoty.

NFZ kwestionował, że świadczenia, za które szpital w Grajewie domagał się zapłaty, były świadczeniami ratującymi życie. Sąd podkreślił, że biegli uznali, że były to takie świadczenia na kwotę 925 tys. zł i te pieniądze się szpitalowi należą. Sąd przypomniał też, że "pośrednio kontrola NFZ też potwierdziła rodzaj tych świadczeń, a hospitalizacje były zasadne".

- Tak więc, tutaj z pewnością należy przyjąć, że te rzeczywiście były świadczeniami ratującymi życie, a na pewno zdrowie - argumentował sąd, choć zaznaczył, że w dokumentacji świadczenia te nie były oznaczone jako ratujące życie. Biegli ocenili, że co najmniej ratowały zdrowie pacjentów, były udzielane w trybie nagłym, co ma w ocenie sądu rozstrzygające znaczenie.

- Nagłe, to znaczy świadczenia, które wymagały natychmiastowej reakcji personelu szpitala. Skoro tak, no to w tym zakresie powództwo należało uwzględnić - mówił sędzia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH