Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy pielęgniarki dostaną dodatek do pensji

Pielęgniarki pracujące w szpitalnych oddziałach ratunkowych chciałby otrzymywać dwudziestoprocentowy dodatek do pensji, jaki otrzymują ich koleżanki ze stacji pogotowia ratunkowego.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, pielęgniarkom pracującym w stacjach pogotowia ratunkowego przysługuje 20-proc. dodatek do stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Pielęgniarki ze szpitalnych oddziałów ratunkowych domagają się przyznania takiego samego dodatku, gdyż ich praca również polega na pomocy pacjentom w stanach nagłych.

W czerwcu 2011 r. Sąd Najwyższy uznał, że przepisy są w tym względzie niejednoznaczne, dlatego o przyznaniu dodatku będzie musiał rozstrzygnąć skład siedmioosobowy SN. Art. 32 ł ust. 2 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.) mówi, że „Pracownikom wymienionym w ust. 1 zatrudnionym w pogotowiu ratunkowym (pomocy doraźnej) poza zespołem wyjazdowym przysługuje dodatek w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy”.

Pielęgniarki pracujące w SOR, wskazując na określenie „pomoc doraźna” uważają, że charakter ich pracy daje im prawo do 20-proc. dodatku. Eksperci cytowani przez Dziennik Gazetę Prawną są podzieleni. Jedni uważają, że artykuł dotyczy wyłącznie pracowników pogotowia ratunkowego a nie SOR i są to jednostki odrębne. Inni zwracają uwagę, że praca pielęgniarek z SOR i tych z pogotowia składa się z bardzo podobnych czynności.

W rozmowie z portalem ryenkzdrowia.pl, Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wskazuje, że dyrektorzy niektórych szpitali niezależnie od ustawy uznali, że sytuacja ekonomiczna szpitala pozwala na wypłacanie pielęgniarkom pracującym w SOR 20 proc. dodatek do stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego i otrzymują one ten dodatek.

W większości lecznic pielęgniarkom nie udało się tego przeforsować.

- Ustawa mówi niestety wyraźnie o pracownikach zatrudnionych w pogotowiu ratunkowym, w systemie ratownictwa medycznego, a nie w szpitalnym oddziale ratunkowym. Charakter pracy w tych dwóch jednostkach jednak różni się. Konsultanci wskazywali, że nie do końca można ją porównać, na niekorzyść pielęgniarek z SOR. W szpitalnym oddziale są warunki, sprzęt, oczekiwanie, a w pogotowiu jest jedna wielka niewiadoma. Choć myślę, że przy dobrej woli polityków byłaby szansa na wprowadzenie zapisu o dodatku dla pielęgniarek ze szpitalnych oddziałów ratunkowych - mówi Longina Kaczmarska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH