Sąd Najwyższy o obniżkach pensji pracowników szpitali

Placówka medyczna, która przyznała pracownikom podwyżki zagwarantowane przez ustawę, nie może po jej uchyleniu automatycznie obniżyć pensji.

We wrześniu 2001 roku pracownicy szpitala mieli otrzymać jednorazowo 203 zł tytułem realizacji ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu wynagrodzeń. Pracodawca w październiku 2004 roku wypłacił te pieniądze – opisuje casus Dziennik Gazeta Prawna.

Dodatkowo aneksami do umów o pracę podwyższono pracownikom wynagrodzenie zasadnicze o 150 zł. Pracownicy domagali się jednak od szpitala wyrównań za czas pełnienia dyżurów oraz 163 zł do pensji, która była różnicą między dokonanym przez szpital podniesieniem płac o 150 zł a kwotą 313 zł wynikającą z ustawy.Ich zdaniem na tę kwotę miał się składać nie tylko wzrost wynagrodzenia o 203 zł, ale także zagwarantowana w ustawie podwyżka w kolejnym roku o 110 zł. Szpital odmówił podwyżki, wskazując, że przepis ją nakazujący już nie obowiązuje.Pracownicy odwołali się od tej decyzji do sądu I instancji, który potwierdził ich roszczenia. Z kolei sąd II instancji uznał, że wysokość gwarantowanych płac nie ulega obniżeniu do poziomu sprzed wejścia w życie ustawy. Szpital może pensje obniżyć, ale jedynie na podstawie tzw. wypowiedzenia zmieniającego. Sąd Najwyższy potwierdził, że pracownicy mogą domagać się wyrównania pensji.Więcej: www.gazetaprawna.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH