Sąd Najwyższy: jeśli lekarz "przepisze" urlop zdrowotny nauczycielowi (w pewnych przypadkach) i tak można go zwolnić Według Sądu Najwyższego urlop zdrowotny nauczyciela nie zawsze uchroni go przed zwolnieniem.

Dyrektor szkoły może nie przyznać nauczycielowi pełnego, rocznego urlopu dla poratowania zdrowia i rozwiązać z nim umowę.

Dyrektor nie musi też przedłużać urlopu do roku, nawet jeśli lekarz uzna, że jest taka potrzeba.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w precedensowym wyroki, którzy omawia Dziennik Gazeta Prawna.

Nauczyciel mianowany był zatrudniony w gminnym przedszkolu. Od 15 listopada 2006 r. do 15 maja 2007 r. przez 182 dni bez przerwy był na zwolnieniu lekarskim. Następnie do końca sierpnia 2007 roku dyrektor udzielił mu urlopu dla poratowania zdrowia. Po badaniu lekarz uznał, że konieczne jest udzielenie następnego urlopu zdrowotnego od 1 września 2007 r. do 15 maja 2008 r.

Dyrektor  nie zgodził się jednak na ten urlop. Powołał się na art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela (KN), zgodnie z którym nie można udzielić nauczycielowi kolejnego urlopu przed upływem roku, a także na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2 KN rozwiązał umowę z nauczycielem z powodu jego długotrwałej niezdolności do pracy.

Nauczyciel wniósł sprawę do sądu i zażądał uznania zwolnienia za bezprzedmiotowe.

Według sądu nauczyciel wyczerpał okres zasiłkowy, nadal był niezdolny do pracy, ale nie uzyskał prawa do żadnego z dwóch świadczeń (rehabilitacyjnego i urlopu zdrowotnego). Sąd oddalił więc żądanie nauczyciela, który odwołał się do sądu II instancji. Sąd II instancji oddalił apelację. Nauczyciel wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, ale została ona również odrzucona.

Wiecej w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH