Sąd Apelacyjny zmodyfikował swoją decyzją w części wyroku sądu okręgowego, w zakresie prawa do wykonywania zawodu przez dwójkę lekarzy oskarżonych o próbę usunięcia ciąży u 18 letniej dziewczyny. Utrzymał jednak pozostałe kary wymierzone lekarzom, czyli po półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata i po 75 tys. zł grzywny.

Proces ginekologa Jerzego P. i anestezjologa Ryszarda B. z kliniki w Legionowie ruszył po raz pierwszy przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga w lipcu ubiegłego roku. Z powodu zmiany sędziego sprawa musiała się jednak toczyć od początku. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wydał wyrok w kwietniu.

W marcu 2007 roku lekarze z Legionowa mieli próbować usunąć ciążę u 18-letniej Anety W. Zabieg został uniemożliwiony przez policję, która wkroczyła do gabinetu w momencie, gdy kobieta była przygotowana do znieczulenia. Organy ścigania powiadomił znajomy dziewczyny. Jak podawały media, Aneta W. ostatecznie urodziła zdrową córkę. Proces przed sądem okręgowym toczył się za zamkniętymi drzwiami.

Obrońcy lekarzy wnosili w apelacji o ich uniewinnienie.

– W postępowaniu przygotowawczym popełniono błędy, których sąd I instancji nie naprawił. Biegły stwierdził, iż w gabinecie nie było narzędzi koniecznych do wykonania zabiegu – twierdził mec. Kazimierz Pawelec.

Sąd apelacyjny podzielił jednak argumenty prokuratury. W uzasadnieniu wyroku podkreślił, iż „nie ulega wątpliwości, jaki był cel wizyty kobiety w gabinecie”. Sędzia Mirosława Strzelecka dodała, iż brak niektórych narzędzi nie może świadczyć na korzyść lekarzy, gdyż planowany zabieg z medycznego punktu widzenia nie był skomplikowany dla doświadczonych lekarzy i nie wymagał specjalnego wyposażenia. Ponadto, jak mówiła sędzia, wiadomo, że wcześniej inna lekarka odmówiła Anecie W. przeprowadzenia aborcji.

Odnosząc się do zakazu wykonywania zawodu, jaki nałożył na lekarzy sąd pierwszej instancji, sędzia Strzelecka stwierdziła: – Orzeczenie o zakazie wykonywania zawodu spowodowałoby, że kara stałaby się rażąco niewspółmiernie surowa. Dodała także, że kary w zawieszeniu i grzywny są dla obu skazanych dostateczną dolegliwością.

Wyrok sądu apelacyjnego jest prawomocny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH