SUM z certyfikatem "Uczelnia walcząca z plagiatami"

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach otrzymał certyfikat "Uczelnia walcząca plagiatami".

Jak powiedziała w rozmowie z portalem rynek zdrowia rzecznik prasowy SUM Izabela Życzkowska, system antyplagiatowy w tej katowickiej uczelni medycznej dotyczy studentów trzech wydziałów: opieki zdrowotnej, farmaceutycznego z oddziałem medycyny laboratoryjnej i wydziału zdrowia publicznego.

- Na tych trzech wydziałach studenci piszą prace dyplomowe. System nie dotyczy przyszłych lekarzy ponieważ ci ostatni kończą studia egzaminami końcowymi - informuje rzecznik.

Uczelnia w marcu 2010 r. przyłączyła się do ogólnopolskiego systemu informatycznego mającego na celu wyłapywanie plagiatów. Rektor wydał zarządzenie, które wprowadziło regulamin antyplagiatowy.

Każda praca dyplomowa po złożeniu w dziekanacie zostaje wprowadzona do systemu antyplagiatowego, który porównuje ją z pracami studentów innych uczelni.

Praca wymaga dodatkowej oceny z punktu widzenia występowania nieuprawnionych zapożyczeń, jeżeli:

• tzw. współczynnik podobieństwa wynosi wynosi 14 i więcej procent

• praca zawiera długie fragmenty zapożyczonego tekstu (co najmniej 50 słów w jednym ciągu)

• występuje duża ilość potencjalnych zapożyczeń z jednego źródła.

Oględzin raportu prawdopodobieństwa umożliwiających stwierdzenie, czy praca spełnia kryteria dopuszczenia dokonuje operator systemu w ciągu 48 godzin od momentu wygenerowania raportu.

- Nie można zaakceptować pracy dyplomowej studenta jeżeli nie zostanie ona wprowadzona do systemu antyplagiatowego i na tym polega walka z plagiatami w naszej uczelni - podsumowuje Życzkowska.

Certyfikat „Uczelnia walcząca z plagiatami” oprócz SUM otrzymały: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Akademia Pomorska w Słupsku, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Społeczna Akademia Nauk, Stargardzka Szkoła Wyższa Stargardinum, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,  Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu,

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH