SUM w Katowicach: "w przyszłości w szpitalu nie dojdzie do naruszania prawa"

Opublikowane w środę (28 kwietnia) doniesienia prasowe na temat skierowania do Sądu aktu oskarżenia przeciwko prof. Ariadnie Gierek-Łapińskiej nie są zaskoczeniem dla Władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Tak stwierdziły władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w przekazanym prasie stanowisku odnoszącym się do oficjalnego postawienia i skierowania do sądu prokuratorskich zarzutów wobec słynnej okulistki.
 
Zdaniem władz SUM zarzutu „potwierdzają słuszność decyzji JM Rektor o niezwłocznym odwołaniu Pani Profesor ze stanowiska dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 przy ul. Ceglanej w Katowicach podjętej po zapoznaniu się z raportem Najwyższej Izby Kontroli w lutym 2008 r. Ponadto Uczelnia ma nadzieje, że dzisiejsze doniesienia rozwieją wszelkie wątpliwości wokół niezwłocznego odwoływania dyrektorów szpitali klinicznych ze stanowisk w oparciu o protokoły kontroli NIK-u”.
 
Jak czytamy w stanowisku wyniki kontroli NIK w SPSK nr 5 w Katowicach spowodowały, że w trakcie kontrolowania pozostałych szpitali kontrolerzy Uczelni zwrócili szczególną uwagę na dokumentację obejmującą gospodarowanie mieniem i finansami. Zgodnie z prawem Uczelnia ma obowiązek przeprowadzania przynajmniej jednej kontroli w szpitalu rocznie; SUM jest organem założycielskim dla siedmiu szpitali. Dyrektorzy wszystkich szpitali klinicznych zostali zobowiazani przez JM Rektora do przedstawiania Uczelni do końca pierwszego kwartału każdego roku planów zarówno finansowego jak i inwestycyjnego, a co kwartał sprawozdań finansowych szpitala.

Jak przekazała prasie Izabela Koźmińska-Życzkowska, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zgodnie z art. 44 Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej odpowiedzialność za zarządzenie szpitalem ponosi dyrektor.

„1 marca 2010r. na stanowisko dyrektora SK nr 5 rektor SUM, prof. Ewa Małecka-Tendera powołała Dariusza Jorga – osobę posiadającą szeroką wiedzę nie tylko na temat systemu opieki zdrowotnej, ale też zasad i prawa gospodarowania finansami publicznymi, mającą doświadczenie w zarządzaniu oraz znającą przepisy dotyczące kontraktowania usług z Narodowym Funduszem Zdrowia, Ministerstwem Zdrowia, prowadzeniem badań klinicznych, w zakresie zagadnień dotyczących gospodarowania majątkiem publicznym, zamówień publicznych, a także funduszy unijnych” – czytamy dalej w stanowisku.

„Dariusz Jorg ukończył aplikację kontrolerską w najwyższej Izbie Kontroli. Od ponad trzech lat realizował kontrole związane ze służbą zdrowia. Był twórcą, koordynatorem i realizatorem największych kontroli ogólnokrajowych dotyczących szpitali klinicznych, uczelni medycznych oraz Ministerstwa Zdrowia wraz z jego agendami. JM Rektor SUM, która zgodnie z prawem decyduje o powoływaniu i odwoływaniu dyrektorów szpitali klinicznych ma nadzieję, że osoba dyrektora Dariusza Jorga stanowi gwarancję tego, iż w przyszłości w szpitalu nie dojdzie do naruszania prawa" – napisano w przekazanym prasie stanowisku.

  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH