SN utrzymał w mocy wyrok sądu lekarskiego SN utrzymał w mocy wyrok sądu lekarskiego. Fot. Archiwum

Sąd Najwyższy uznał za odpowiednią karę dwóch lat zawieszenia wykonywania zawodu przez lekarza, który mimo że nie miał uprawnień, wydawał zaświadczenia uprawniające do posiadania pozwolenia na broń.

Lekarz Adam M. został już raz zawieszony w wykonywaniu zawodu. Było to w 2011 r. Mimo tego orzeczenia wystawiał pacjentom zaświadczenia o zdolności do posiadania broni. Lekarz stanął ponownie przed sądem - pisze Rzeczpospolita.

Sąd Rejonowy w Sopocie ponownie orzekł zawieszenie wykonywania zawodu od grudnia 2012 do czerwca 2014 r. Jednak sytuacja nie uległa zmianie - Adam M. jako lekarz specjalizacji ogólnej poświadczał zdolność do posługiwania się bronią.

Sprawa trafiła do koleżeńskiego sądu lekarskiego, którzy orzekł winę Adama M. i także zawiesił go na dwa lata w wykonywaniu czynności.

Lekarz złożył kasację do Sądu Najwyższego, w której twierdził, że ustawy nie złamał, a jego zdaniem sądy lekarskie naruszyły zasadę, iż za ten sam czyn nie można skazać dwa razy.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22 czerwca 2017 r. oddalił kasację z powodu jej bezzasadności. Zdaniem SN nie było naruszenia zasady zakazu podwójnego skazania za ten sam czyn. Sędzia Andrzej Siuchniński wyjaśnił, że odpowiedzialność dyscyplinarna lekarzy jest inna niż karna. Te postępowania można prowadzić równolegle, dlatego też sąd lekarski miał prawo powtórzyć karę, którą orzekł sąd karny.

Postanowienie Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r., sygnatura akt SDI 24/17

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH