SLD złożył w Sejmie projekt nowelizacji przepisów dot. klauzuli sumienia

SLD złożył w Sejmie projekt zmian w przepisach dot. stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy pracujących w placówkach finansowanych przez NFZ. Sojusz proponuje, by ustawowo określić przypadki, w których lekarze nie będą mogli stosować tej klauzuli - m.in. przy wystawianiu recept.

Były minister zdrowia Marek Balicki (SLD) podkreślił na poniedziałkowej (21 lipca) konferencji prasowej, że klub Sojuszu składa projekt zmian w przepisach, aby w przyszłości nie zdarzały się takie sytuacje, jak opisywany w mediach przypadek kobiety, której w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny odmówiono zabiegu aborcji pomimo tego, że ze względu na ciężkie wady płodu były ku temu wskazania medyczne.

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor tej publicznej placówki, powołując się na klauzulę sumienia odmówił wykonania w szpitalu aborcji, nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać. W poniedziałek prof. Chazan otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, od wtorku jego obowiązki przejmie zastępca. Podstawą decyzji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz były wyniki kontroli przeprowadzonej w Szpitalu Św. Rodziny.

Balicki podkreślił, że potrzebne jest doprecyzowanie przepisów dot. stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia. Fakt jej stosowania lekarz musi zgłosić podpisując umowę o pracę. Sojusz proponuje, by w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dodać przepis, że w przypadku skorzystania lekarza z klauzuli sumienia, szpital, w którym jest on zatrudniony, musi zawrzeć umowę z inną placówką, która jako podwykonawca wykona świadczenie zdrowotne, którego wykonania odmówi lekarz powołując się na klauzulę.

SLD proponuje ponadto doprecyzowanie przepisu dot. klauzuli sumienia, znajdującego się w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 r. - Doprecyzowanie polega na tym, że określamy, w jakich przypadkach lekarz nie może skorzystać z klauzuli sumienia - wyjaśnił Balicki.

Jak dodał, Sojusz oparł swoją propozycje na stanowisku Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN, dot. stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy z dnia 12 listopada 2013 r. Stanowisko Komitetu określa, że klauzuli sumienia nie można stosować przy wydawaniu orzeczeń o stanie zdrowia pacjenta, wydawaniu opinii lekarskich, skierowań, a także do wystawiania recept.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH