SLD chce odwołania prof. Chazana z funkcji dyrektora szpitala

SLD skierowało wniosek do prezydenta stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołanie prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora stołecznego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rodziny. Sojusz apeluje o kontrolę w szpitalu, zamierza zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Chazana.

Wniosek o odwołanie prof. Chazana skierował do prezydent miasta wiceprzewodniczący Rady Warszawy z ramienia SLD Sebastian Wierzbicki. Na konferencji prasowej w sejmie zapowiedział też, że jego partia najpóźniej we wtorek (10 czerwca), zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektora szpitala.

Wierzbicki w liście do Gronkiewicz-Waltz domaga się także przeprowadzenia kontroli w szpitalu oraz informacji na temat liczby przeprowadzonych zabiegów aborcyjnych oraz liczby odmów ich wykonania. Chce też, by ratusz sprawdził, ilu lekarzy z miejskich placówek podpisało deklarację wiary.

Ponadto SLD zaapelowało do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o przeprowadzenie kontroli w szpitalu. - Apelujemy o kontrolę w szpitalu, a nie jak proponuje minister wszczęcie postępowania etycznego. Można odnieść wrażenie, że dziś próbuje on wymigać się od takiej kontroli - powiedział sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

Zawiadomienie do prokuratury, które zamierza złożyć SLD ma dotyczyć m.in. publikacji tygodnika "Wprost". Tygodnik opisał historię młodej rodziny w Warszawie. Chazan - jak podał tygodnik - powołując się na konflikt sumienia odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, mimo diagnozy, iż dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu.

Czyt.: Arłukowicz: sprawa prof. Chazana - do rzecznika odpowiedzialności zawodowej

Prof. Chazan nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci. Ponadto, jak powiedziała tygodnikowi matka, domagał się dostarczania kolejnych wyników badań i "chciał wszystko jak najdłużej przeciągać", aby minął termin, kiedy można legalnie wykonać aborcję w przypadku, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Bogdan Chazan jest jedną z ok. 3 tys. osób związanych z ochroną zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują tym samym, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH