W sprawie walki z pedofilią Kościół powinien korzystać z pomocy ekspertów - to jedna z konkluzji zakończonej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie 5-dniowej konferencji. Uczestniczyło w niej ponad sto osób - świeckich i duchownych z 14 krajów świata.

Z Polski obecny był ksiądz Adam Żak, który jest koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu.

Radio Watykańskie podsumowując w piątek (23 czerwca) obrady podkreśliło, że w ich trakcie położono nacisk na to, że każdy krok na rzecz ochrony nieletnich, którzy doświadczyli wykorzystywania w instytucjach Kościoła, musi być podejmowany zgodnie z fundamentalną zasadą umieszczania ofiar w centrum uwagi i wszelkich działań.

111 uczestników dyskusji wysłuchało też relacji pięciu osób, ofiar pedofilii.

Papieska rozgłośnia poinformowała, że mówiono o tym, że należy unikać tego, by osoba, która dopuściła się takich czynów, mogła popełnić następne po odbyciu kary. Inne tematy to pomoc dla rodzin i wspólnot, w których są ofiary wykorzystywania.

- W ochronie nieletnich Kościół potrzebuje procedur wykraczających poza podejście amatorskie i musi przyjąć rady ekspertów - powiedział arcybiskup Charles Scicluna z Malty, który wcześniej zajmował się sprawami pedofilii jako promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Ksiądz Hans Zollner, który kieruje centrum ochrony nieletnich powołanym przy Uniwersytecie Gregoriańskim i zasiada w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, powiedział w Radiu Watykańskim: "Dzięki konsekwencji ze strony papieża Benedykta XVI i drodze, którą kontynuuje papież Franciszek, doszło do zmiany podejścia" wobec sprawy pedofilii.

- Temat jest dyskutowany publicznie w środowiskach, w których jeszcze kilka lat temu nie był nigdy umieszczany w programie żadnej konferencji - dodał niemiecki jezuita.

- Jest coraz więcej biskupów i prowincjałów zgromadzeń zakonnych, którzy są bardziej świadomi sprawy, poinformowani i przygotowani. To są naprawdę znaki nadziei - podkreślił.

Ksiądz Zollner zwrócił uwagę na to, że zwłaszcza w anglojęzycznej części świata podejmowane są działania na rzecz ochrony nieletnich, udzielana jest pomoc. Mówiąc o trudzie tej pracy zaznaczył: - Trzeba dokonać rozrachunku z rzeczami bardzo złymi, jakie wydarzyły się w Kościele i jakie zostały popełnione przez księży i innych członków duchowieństwa.

- Trzeba też zmierzyć się z powolnością odpowiedzi i trudnościami w zrozumieniu tego, że mowa jest o sprawie, która naprawdę musi stanowić część planowania pracy duszpasterskiej i priorytet wśród priorytetów Kościoła - dodał ks. Zollner. Za niezbędne uznał korzystanie z rad i pomocy ekspertów, którzy mają niekiedy nawet 30-letnie doświadczenie pracy w tej dziedzinie.

Odnotował także, że w Afryce dopiero zaczyna się mówić o sprawie pedofilii, a to tam szczególnie brakuje znawców zagadnienia i ekspertów gotowych nieść pomoc. Podał przykład Rwandy, gdzie jest 7 psychiatrów na 11 milionów mieszkańców

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH