Rzecznik Praw Pacjenta o strajku w CZD: pacjenci są zakładnikami sprawy Krystyna Barbara Kozłowska - RPP. Fot. mat. pras.

Każda grupa zawodowa ma prawo do strajku, jednak jego realizacja nie powinna stanowić zagrożenia dla pacjentów. Pacjenci są obecnie zakładnikami sprawy, co stanowi ogromny stres dla nich i ich opiekunów - przekonuje Rzeczniczka Praw Pacjenta, odnosząc się do sytuacji w CZD.

Rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała PAP, że do piątku wpłynęło do niej 12 zgłoszeń od rodziców zaniepokojonych sytuacją w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", gdzie od 12 dni trwa strajk pielęgniarek. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim odwołanych planowych badań i zabiegów operacyjnych w związku przedłużającą się akcją protestacyjną.

- Pacjenci niestety nie otrzymują kolejnych terminów wizyt i operacji. Sytuacja jest z pewnością bardzo stresująca dla rodziców małych pacjentów hospitalizowanych w CZD, dlatego podkreślę, że zawsze mogą liczyć na pomoc Biura Rzecznika Praw Pacjenta - zadeklarowała Kozłowska.

Jak dodała, każde zgłoszenie będzie wyjaśniane i podejmowane będą adekwatne do sytuacji działania, w tym także ewentualna pomoc w ustaleniu innego miejsca hospitalizacji dziecka.

Przypomniała, że w razie potrzeby rodzice pacjentów CZD mogą kontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta; najszybszą i najbardziej dostępną formą kontaktu jest ogólnopolska bezpłatna infolinia 800-190-590. Pracownicy Biura dyżurują na infolinii poniedziałku do piątku w godz. 9-21 i w uzasadnionych przypadkach podejmują natychmiastową interwencję.

- Jestem poważnie zaniepokojona przedłużającą się akcją protestacyjną oraz formą prowadzonego strajku związaną z odchodzeniem od łóżek pacjentów. Jestem zdania, że każda grupa zawodowa ma prawo do strajku, jednak jego realizacja nie powinna stanowić zagrożenia dla małych pacjentów - podkreśliła rzeczniczka.

W jej ocenie "pacjenci są w obecnej chwili zakładnikami sprawy, co stanowi ogromny stres zarówno dla nich, jak i ich opiekunów". - Do placówki trafiają najczęściej najciężej chore dzieci, u których kluczową rolę w terapii odgrywa czas, więc ta sytuacja pogłębia jeszcze ich niepokój. Mam nadzieję, że uda się jak najszybciej zakończyć protest bez dalszych konsekwencji dla zdrowia i procesu leczenia pacjentów Centrum - zaznaczyła.

Kozłowska podkreśliła, że zaistniała sytuacja sporu zbiorowego pomiędzy kierownictwem szpitala a organizatorami strajku nie stanowi przesłanki do jakiegokolwiek ograniczenia praw pacjenta. - Niezależnie od trwającej akcji protestacyjnej to na podmiocie leczniczym leży obowiązek zapewnienia realizacji i przestrzegania praw pacjenta - wskazała rzeczniczka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH