Rzecznik Praw Pacjenta i stołeczny ratusz badają sprawę prof. Chazana

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska wszczęła postępowanie wyjaśniające ws. działań prof. Bogdana Chazana. W szpitalu, którym kieruje Chazan, od poniedziałku (9 czerwca) trwa kontrola stołecznego ratusza, który jest organem założycielskim placówki.

Jak poinformowała PAP we wtorek (10 czerwca) Barbara Kozłowska, prowadzone postępowanie to efekt złożenia w poniedziałek wniosku do biura praw pacjenta przez pacjentkę, której odmówiono wykonania aborcji przy diagnozie, że dziecko z powodu licznych wad umrze po narodzeniu i nie wskazano innego szpitala.

- Postępowanie ma na celu sprawdzenie, czy doszło do naruszenia praw pacjentki do świadczeń zdrowotnych, do informacji oraz do dokumentacji medycznej. Pierwszym krokiem, jaki został podjęty, było uzyskanie dokumentacji medycznej pacjentki w celu przeprowadzenia analizy materiału dowodowego - wyjaśniła Kozłowska.

Rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk poinformował PAP, że w szpitalu od poniedziałku trwa miejska kontrola po tym, jak w piątek (6 czerwca) do ratusza wpłynęła skarga pacjentki. - Kontrola potrwa kilka dni; dopiero wtedy będą wyciągane ewentualne konsekwencje - powiedział.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz skierował sprawę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, która wszczęła postępowanie wyjaśniające. Szef resortu zdrowia zapowiedział też, że NFZ skontroluje prawidłowość realizacji kontraktu, a postępowanie medyczne sprawdzi ministerstwo wraz z konsultantem krajowym. Arłukowicz powiedział także, że jeżeli potwierdzi się, że mogło dojść do złamania prawa, zwróci się do prokuratury.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH