Rzecznik Praw Pacjenta i stołeczny ratusz badają sprawę prof. Chazana

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska wszczęła postępowanie wyjaśniające ws. działań prof. Bogdana Chazana. W szpitalu, którym kieruje Chazan, od poniedziałku (9 czerwca) trwa kontrola stołecznego ratusza, który jest organem założycielskim placówki.

Jak poinformowała PAP we wtorek (10 czerwca) Barbara Kozłowska, prowadzone postępowanie to efekt złożenia w poniedziałek wniosku do biura praw pacjenta przez pacjentkę, której odmówiono wykonania aborcji przy diagnozie, że dziecko z powodu licznych wad umrze po narodzeniu i nie wskazano innego szpitala.

- Postępowanie ma na celu sprawdzenie, czy doszło do naruszenia praw pacjentki do świadczeń zdrowotnych, do informacji oraz do dokumentacji medycznej. Pierwszym krokiem, jaki został podjęty, było uzyskanie dokumentacji medycznej pacjentki w celu przeprowadzenia analizy materiału dowodowego - wyjaśniła Kozłowska.

Rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk poinformował PAP, że w szpitalu od poniedziałku trwa miejska kontrola po tym, jak w piątek (6 czerwca) do ratusza wpłynęła skarga pacjentki. - Kontrola potrwa kilka dni; dopiero wtedy będą wyciągane ewentualne konsekwencje - powiedział.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz skierował sprawę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, która wszczęła postępowanie wyjaśniające. Szef resortu zdrowia zapowiedział też, że NFZ skontroluje prawidłowość realizacji kontraktu, a postępowanie medyczne sprawdzi ministerstwo wraz z konsultantem krajowym. Arłukowicz powiedział także, że jeżeli potwierdzi się, że mogło dojść do złamania prawa, zwróci się do prokuratury.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH