Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski opublikował na swojej stronie internetowej

„Publikacja niniejszego raportu ma na celu prezentację całokształtu kontaktów pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, będącym centralnym organem odpowiedzialnym za politykę zdrowotną państwa a Rzecznikiem Praw Obywatelskich, instytucją powołaną do ochrony praw człowieka, w tym prawa do ochrony zdrowia i praw pacjenta. Dodatkową przesłanką mojego szczególnego zainteresowania obszarem bezpieczeństwa zdrowotnego jest pogłębiający się w Polsce kryzys systemu ochrony zdrowia i wynikający z niego brak właściwych warunków do realizacji konstytucyjnych praw obywateli” - pisze Janusz Kochanowski w „Białej Księdze”.

Rzecznik skarży się na przewlekłość korespondencji i brak rozwiązań sygnalizowanych przez niego problemów.

„Od sierpnia 2007 r. prowadzę korespondencję z Ministerstwem w sprawie odmowy osobie niepełnosprawnej refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia wózka inwalidzkiego aluminiowego (lekkiego) z systemem szybkiego demontażu kół” - podaje RPO.

Jego zdaniem, także „od wielu miesięcy trwa korespondencja dotycząca opracowania medycznych standardów przeprowadzania badań kodu genetycznego DNA w sprawach cywilnych”.

Natomiast podjęty przeze rzecznika jeszcze w styczniu 2007r. „problem niedożywienia pacjentów w szpitalach publicznych nie został dotąd przez resort rozwiązany. Fakt, że jest to nadal problem realny, znalazł potwierdzenie w ustaleniach kontroli NIK” - czytamy w dokumencie

Jak pisze w publikacji RPO, praktycznie we wszystkich obszarach opieki zdrowotnej jest wiele nierozwiązanych problemów.

„Inny mój postulat dotyczący konieczności powstania centralnego rejestru urazów dzieci uwzględniającego informacje zarówno o urazach niezamierzonych, jak i zamierzonych, m.in. urazach wynikających z przestępstw wobec dzieci, również nie zyskał przychylności Ministerstwa Zdrowia” - możemy przeczytać w publikacji.

„Wyrażam nadzieję, że wnioski jakie można wysnuć z lektury wzajemnej korespondencji zebranej w jednym tomie, prowadzonej przez ponad trzy lata, okażą się pomocne dla kształtowania efektywnej polityki zdrowotnej państwa i pełniejszej realizacji konstytucyjnych praw obywateli do zdrowia” - podsumowuje swoja wypowiedź Janusz Kochanowski.

Tłumaczy jednak, że zebrane uwagi dotyczą nie tylko dzisiejszego kierownictwa resortu zdrowia.

„Pragnę z naciskiem podkreślić, że zasygnalizowane przeze mnie krytyczne spostrzeżenia dotyczą często problemów, których przyczyn można się doszukiwać w bliższej i dalszej przeszłości. Można zakładać, że wszyscy poprzednicy sprawujący w okresie transformacji ustrojowej ministerialną funkcję wnieśli swój autorski wkład do obecnego stanu spraw w ochronie zdrowia społeczeństwa” - pisze rzecznik.

Portal rynekzdrowia.pl zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o komentarz do opublikowanego przez RPO dokumentu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH