Rzecznicy praw lekarzy, czyli w obronie koniecznej przed pacjentem

Naczelna Rada Lekarska zamierza powołać 3 września rzecznika praw lekarza, który koordynowałby działalność rzeczników przy izbach lekarskich. Jest ich coraz więcej. Czy świadczy to o narastaniu agresji wobec lekarzy i pielęgniarek?

Spośród 24 izb lekarskich rzeczników praw lekarza powołano dotąd w: Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Toruniu, Zielonej Górze. Funkcję tę pełnią z reguły lekarze, którzy najczęściej służą radą mniej doświadczonym kolegom. Ale wśród rzeczników zdarzają się też prawnicy.

Rzecznik: prawnik
– W marcu tego roku, po konsultacjach ze środowiskiem, zdecydowaliśmy się na prawnika. Głównym kryterium była skuteczność. Trzeba znać prawo cywilne, karne, prasowe, pracy, a lekarz jest w tych sprawach laikiem – opowiada Marek Zabłocki, prezes Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Lekarskiej i dodaje, że mecenas współpracuje na co dzień z komisją etyki lekarskiej, zaś ostateczna decyzja co do wszczynania sporu prawnego należy do Izby i oczywiście skrzywdzonego lekarza.

Do tej pory prawnik uczestniczył w około 10 konfliktowych sprawach. Zabłocki zauważa, że już sama jego obecność w czasie pertraktacji ze stroną sporu przyczynia się do szybszego załatwienia sprawy.

Rzecznik: lekarz
Inny model wybrali np. w Opolu. Tamtejszy rzecznik praw lekarza, Jacek Mazur, tak mówi w Gazecie Wyborczej o swojej działalności:

– Prawnych narzędzi nie mam żadnych. Mogę pomagać po koleżeńsku, na gruncie moralności i etyki zawodowej. Mogę pomóc w ocenie sytuacji, mogę interweniować w izbie lekarskiej, która ewentualnie znajdzie pomoc prawną. Chodzi o to, by w trudnych sytuacjach lekarz nie był zdany tylko na siebie, by się nie poddawał, dlatego że nie ma siły walczyć, gdy dzieje mu się krzywda.

Przy okazji zwraca też uwagę na istotną różnice między prawnikiem a lekarzem w roli rzecznika. Twierdzi mianowicie, że jako rzecznik musi być przekonany, że w danym przypadku racja leży po stronie lekarza, podczas gdy adwokat broni klienta zawsze.

 – Model funkcjonowania rzecznika praw lekarza jeszcze się kształtuje, więc nie można wyrokować, lekarz czy prawnik okaże się lepszym rzecznikiem – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Rady policjantów
Prezes i wiceprezes spotkali się w sierpniu z Komendantem Głównym Policji Andrzejem Matejukiem, żeby omówić możliwości przeciwdziałania agresji wobec pracowników ochrony zdrowia. Z oficjalnego komunikatu wynika, że ustalono wstępne założenia działań, których realizacji podejmie się zespół złożony z przedstawicieli Komendy Głównej Policji, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH