Poselski projekt ustawy o izbach lekarskich trafił do kosza. Posłowie odrzucili go w pierwszym czytaniu, a rządowy projekt nadal jest konsultowany.

Rząd przygotowuje własny projekt ustawy o izbach lekarskich, prace nad nim przedłużają się, ponieważ nie uzyskał on akceptacji Stałego Komitetu Rady Ministrów. Resort zdrowia zapowiada jednak, że znajdzie się w Sejmie jeszcze w tym miesiącu.

Projekt rządowy jest bardzo podobny do poselskiego. Najwięcej kontrowersji budzi kwestia zmniejszenia liczby okręgowych izb z 22 do 16. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się Naczelna Rada Lekarska. Jej zdaniem zmniejszenie liczby okręgowych izb ograniczy lekarzom możliwość załatwiania formalności m.in. związanych z ich prawem do wykonywania zawodu.

Kilka okręgowych izb podjęło już na swoich zjazdach stanowiska, mówiące o tym, że samorząd sam powinien decydować o tym, ile będzie izb.

Propozycja rządowa przewiduje też m.in. rozszerzenie wachlarza kar dla lekarzy, jakie będą mogły orzekać sądy lekarskie. Wzmacnia też pozycję pacjenta w przypadku dochodzenia swoich praw przed sądem korporacyjnym.

Pacjent ma być stroną w postępowaniu, a nie jak dotychczas tylko świadkiem. Projekt przewiduje też, że pacjent będzie mógł powoływać biegłych i brać udział w całym postępowaniu. Obecnie posiedzenia sądu lekarskiego są niejawne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH