Rząd zajmie się we wtorek projektem noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta Projekt porządkuje też przepisy dot. udostępniania dokumentacji Fot. Fotolia

Uregulowanie zagadnień dotyczących dostępu pacjentów do dokumentacji medycznej i ochrony zawartych w niej informacji, a także unormowanie możliwości sprzeciwu wobec opinii i orzeczenia lekarskiego - przewiduje projekt, którym we wtorek zajmie się rząd.

Projekt noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wprowadza też regulacje dotyczące prawa pacjenta do leczenia bólu. Ustawa w obecnym brzmieniu uznaje dostęp do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień za prawo pacjentów będących w stanie terminalnym. Projekt proponuje zapewnienie prawa do leczenia bólu dla każdego, bez względu na źródło bólu, wiek pacjenta i miejsce pobytu.

Projekt rozszerza istniejące przepisy, przyznając pacjentowi prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu, nie tylko od lekarza, ale także od innych osób wykonujących zawód medyczny, stosownie do zakresu udzielanych przez te osoby świadczeń zdrowotnych. Zmiana tego przepisu pozwoli na zastosowanie go m.in. do zespołów ratownictwa medycznego, w których nie zawsze jest lekarz. Uzyskanie takiej informacji jest warunkiem skutecznego sprzeciwu wobec udzielenia świadczenia zdrowotnego (w tym przypadku wykonania medycznych czynności ratunkowych).

Projekt porządkuje też przepisy dot. udostępniania dokumentacji. Ma być ona udostępniana: do wglądu w miejscu udzielania świadczeń (z możliwością zrobienia notatek lub zdjęć); do sporządzenia jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku; za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych. Projekt definiuje pojęcia "kopia", "odpis" oraz "wyciąg". Ich dookreślenie ma wyeliminować wątpliwości interpretacyjne i ujednolić sposób postępowania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych.

Proponuje się, aby oryginał dokumentacji medycznej był wydawany tylko na żądanie organów władzy publicznej i sądów oraz w przypadku, gdy sporządzenie kopii mogłoby spowodować zwłokę w udzieleniu świadczenia zdrowotnego, zagrażającą życiu lub zdrowiu pacjenta. Osoba wypożyczająca oryginał potwierdzałaby jego odbiór i zobowiązywałaby się do zwrotu niezwłocznie po wykorzystaniu. W oryginale byłyby również wypożyczane, za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu, zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH