Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do Rady Ministrów projekt zawierający zapisy umożliwiające stosowanie przymusowej terapii osób skazanych za przestępstwa seksualne, których ofiarami są małoletni - podał resort w piątkowym (3 października) komunikacie.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski wyjaśniał rano w radiu TOK FM, że sytuacje, w których sąd będzie musiał orzec obligatoryjne leczenie będą dwie: gwałt na nieletnim i gwałt kazirodczy.
Zbigniew Ćwiąkalski podkreślił, że ostateczna decyzja zawsze będzie należała do sądu, który będzie się posiłkował w tych sprawach pomocą seksuologów, psychiatrów czy psychologów.
- Jeżeli lekarze stwierdzą, że leczenie jest konieczne ze względu na zagrożenie możliwością popełnienia przestępstwa, to sąd jest zobowiązany to leczenie zastosować - powiedział, zaznaczając, że do tej pory sąd nie był do tego zobowiązany. Dodał też, że to nie sąd będzie decydował o sposobie leczenia, ten bowiem będzie „pozostawiony tym lekarzom w zamkniętym zakładzie”. - Może to być psychoterapia, może być zastrzyk - dodał.
Decyzja sądu miałaby być wydawana w ostatnich 6 miesiącach odbywania kary, a katalog zakładów zamkniętych, które prowadzić będą odpowiednią terapię, będzie ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia. Normy dotyczące przymusowego podania leków w zakładach tego typu reguluje natomiast - zdaniem resortu - art. 18. Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
W komunikacie resortu napisano ponadto, że „w przypadku osób, wobec których sąd orzeknie terapię w warunkach wolnościowych, nie jest możliwe zastosowanie środków przymusu przy stosowaniu terapii”. Jednak „odmowa dobrowolnego poddania się terapii lub niestawienie się w wyznaczonym terminie, będzie mogło skutkować podjęciem przez sąd decyzji o skierowaniu osoby do zakładu zamkniętego, gdzie taki przymus będzie mógł być stosowany” - oświadczył resort.
Piątkowa "Gazeta Wyborcza" podała, że minister sprawiedliwości wycofał się z forsowania przepisów pozwalających siłą podawać środki hamujące popęd seksualny. Jak pisze "GW" - z projektu ustawy zniknął kluczowy zapis, który mówił, że wobec przestępców seksualnych umieszczanych po odbyciu kary więzienia w zamkniętych ośrodkach leczniczych można stosować „środki przymusu bezpośredniego” na zasadach przewidzianych w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- SB, 19:03 Sławno: mieszkańcy protestują przeciwko połączeniu dwóch szpitali
- SB, 17:25 Ekspert: ustawa o cyberbezpieczeństwie dotyczy m.in. ochrony zdrowia
- SB, 16:54 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- SB, 14:45 Rzeszów: samorząd województwa przekazał szpitalowi 25 mln zł
- SB, 13:23 AOTMiT: 9 grudnia kolejne posiedzenie Rady Przejrzystości. Program obejmuje...
- SB, 12:52 Lubelskie: na leczenie szpitale otrzymają dodatkowo 70 mln zł
- SB, 11:19 Eksperci: za sześć lat z otyłością będzie się zmagać 30 proc. Polaków
- 1 Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
- 4 Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?
- 5 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 6 Dziecko z garnkiem na głowie. Strażacy z olejem spożywczym skuteczniejsi od lekarzy
- 7 Pieniądze z akcyzy można by przeznaczyć na walkę z nikotynizmem, jednak szansę zaprzepaszczono
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych