Rząd zajmie się m.in. obowiązkowymi ubezpieczeniami od zdarzeń medycznych

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek (8 maja) posiedzeniu zajmie się m.in. założeniami do noweli ustawy o działalności leczniczej, które zakładają zniesienie obowiązkowego ubezpieczenia szpitali z tytułu zdarzeń medycznych.

W praktyce okazało się, że ubezpieczenie od zdarzeń medycznych oferuje tylko jeden ubezpieczyciel, a proponowane przez niego składki ubezpieczenia przekraczają możliwości finansowe szpitali.

"W związku z tym większość podmiotów leczniczych prowadzących szpitale nie spełniła dotychczas obowiązku ubezpieczenia, co jest podstawą do wykreślenia z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, po przeprowadzeniu przez wojewodę procedury określonej w ustawie" - napisano w dokumencie.

Wyjaśniono ponadto, że odejście od obowiązku ubezpieczenia oznacza, że w przypadku braku polisy na szpitalu spoczywać będzie pełna odpowiedzialność z tytułu zdarzeń medycznych.

Resort zdrowia, który przygotował założenia noweli, ocenia, że w miarę upływu czasu i analizy sytuacji w sferze zdarzeń medycznych (liczba wniosków, linia orzecznicza komisji) wzrośnie liczba ubezpieczycieli oferujących ten typ ubezpieczenia.

Obowiązkowe ubezpieczenie podmiotów prowadzących szpitale od zdarzeń medycznych jest konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie.

Projekt założeń zakłada ponadto, że organizacje pożytku publicznego, prowadzące np. hospicja, będą podlegały w pełnym zakresie przepisom ustawy o działalności leczniczej, nie posiadając jednocześnie statusu przedsiębiorcy. MZ informuje, że taka zmiana była postulowana przez te organizacje.

Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały obawy, że w związku z obecnymi przepisami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

W projektowanych założeniach przewidziano rozszerzenie danych identyfikujących noworodka w szpitalu, aby zapewnić prawidłowe ustalenie tożsamości dziecka i pozwolić uniknąć pomyłek o poważnych konsekwencjach. Dane te uzupełnione mają być o dane matki, płeć oraz godzinę urodzenia dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH