Rząd za dalszymi pracami nad projektem ograniczającym adopcje ze wskazaniem

Rząd opowiedział się we wtorek za skierowaniem do dalszych prac poselskiego projektu ustawy, która ograniczyć ma tzw. adopcje ze wskazaniem. Rada Ministrów ma jednak do niego zastrzeżenia - zaproponowane w nim rozwiązania uznała za nadmierną ingerencję w prawa rodziców.

Projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego został przygotowany przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny. Ma on wprowadzić ustawową definicję "adopcji ze wskazaniem" i rozwiązania gwarantujące, że w pozostałych przypadkach konieczne będzie pośrednictwo ośrodka adopcyjnego.

Przewiduje się, że matka, która chce się zrzec praw do dziecka na rzecz innych osób, będzie mogła wskazać jedynie swoich krewnych. Jak podkreślała wielokrotnie autorka propozycji Magdalena Kochan (PO), ma to "ukrócić handel dziećmi w Polsce".

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów uznała, że kierunek zmian zaproponowanych w projekcie jest "ogólnie słuszny", ponieważ należy zapewnić dzieciom lepszą ochronę przed "możliwością stania się przedmiotem transakcji handlowej między rodzicami biologicznymi a kandydatami na osoby przysposabiające". Z praktyki wynika, że do takich sytuacji dochodzi.

Rząd uznał jednak, że zaproponowane rozwiązania dotyczące adopcji, wskazań do przysposobienia, zawężenia kręgu kandydatów na rodziców adopcyjnych są nadmierną ingerencją w prawa rodziców. W opinii rządu obecny system weryfikacji kandydatów na przyspasabiających wskazywanych przez rodziców biologicznych jest wystarczający.

W stanowisku uznano, że zawężenie kręgu osób, spośród których rodzice biologiczni mogliby wybierać rodziców adopcyjnych, do krewnych i powinowatych oraz małżonka rodzica, wprowadza istotne ograniczenie praw rodziców. Z praktyki wynika, że dziecko często jest silniej związane emocjonalnie z osobami, które nie są z nim spokrewnione ani spowinowacone (np. z przyjaciółmi rodziny) niż z krewnymi.

Z danych statystycznych wynika również, że do adopcji przez członków rodziny (rodzeństwo, dziadków) dochodzi rzadko i ma to miejsce w przypadkach nadzwyczajnych, np. osierocenia dziecka w wyniku śmierci obojga rodziców. Dlatego - zdaniem Rady Ministrów - ograniczenie kręgu osób, spośród których rodzice biologiczni mogą wskazać przyszłych przysposabiających, może zagrozić dobru dziecka.

Również propozycje zwiększające rolę ośrodków adopcyjnych rząd uznał za zbyt daleko idące - chodzi o ich obligatoryjne pośrednictwo przy składaniu do sądu opiekuńczego wniosku o przysposobienie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH