Rząd przyjął założenia do nowych przepisów o biegłych sądowych

Uregulowanie w jednym akcie prawnym statusu biegłych sądowych, w tym warunków, jakie muszą oni spełniać - przewidują założenia do projektu ustawy o biegłych, które we wtorek (18 marca) przyjął rząd. Prace nad uregulowaniem tych zagadnień są podejmowane od wielu lat.

Projekty kompleksowych uregulowań odnoszących się do biegłych były zgłaszane od 2006 r. Latem ub.r. do konsultacji trafiła przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości kolejna wersja założeń nowej, odrębnej ustawy dotyczącej tego tematu.

Jak już wcześniej informowało ministerstwo, projektowana ustawa ma obejmować m.in. uregulowanie statusu biegłych sądowych, określenie warunków nabywania, zawieszania i utraty prawa do wykonywania czynności biegłego, a także trybu nabywania i utraty statusu przez instytucje specjalistyczne uprawnione do wydawania opinii.

Jak zaznaczono w komunikacie po posiedzeniu rządu, jednym z głównych celów zmian jest usprawnienie postępowań sądowych przez zapewnienie dostępu do wysoko kwalifikowanego korpusu ekspertów wpisanych na listy biegłych sądowych.

W założeniach przewidziano, że biegłym sądowym ma być przyznana ochrona prawna, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. Ochrona ma dotyczyć jedynie okresów wykonywania czynności związanych z realizacją zlecenia sądu lub np. prokuratury. Posługiwanie się tytułem biegłego sądowego będzie przynależne jedynie osobom wpisanym na listę biegłych i dopuszczalne tylko podczas wykonywania czynności.

W planowanej ustawie określone mają zostać warunki, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o status biegłego - m.in. znajomość języka polskiego, pełna zdolność do czynności prawnych, wiedza praktyczna i teoretyczna z określonej dziedziny i niekaralność. Mają zostać też określone przesłanki do zawieszenia prawa do wykonywania czynności biegłego i skreślenia z listy.

Biegłych sądowych - zgodnie z założeniami - będzie ustanawiał decyzją administracyjną prezes sądu okręgowego, a kadencja biegłego będzie trwała pięć lat z możliwością dalszego przedłużenia po upływie pierwszej kadencji.

Prezesi sądów byliby zobligowani do zasięgnięcia opinii na temat doświadczenia zawodowego i kompetencji kandydata na biegłego, np. we właściwych organach samorządu zawodowego. W przypadku wątpliwości prezes sądu mógłby powołać komisję opiniującą kandydata. Przed objęciem funkcji biegły składałby przyrzeczenie wobec prezesa sądu. W planowanej ustawie unormowane mają zostać też kwestie dotyczące powoływania do opiniowania specjalistycznych instytucji np. laboratoriów kryminalistycznych i instytutów badawczych.

Obecnie w Polsce jest ponad 15 tys. biegłych sądowych wpisanych na listy prowadzone przez prezesów sądów okręgowych. Niezależnie od tego do wydawania opinii powoływane są osoby nieposiadające statusu biegłego sądowego, ale posiadające specjalne wiadomości niezbędne do wydania konkretnej opinii - są to tzw. biegli ad hoc. Powoływanie w nadzwyczajnych sytuacjach "biegłych ad hoc" dopuszczają także założenia nowej ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH