Celem proponowanych zmian w ustawie transplantacyjnej jest dostosowanie polskiego prawa w dziedzinie transplantologii do wymagań dyrektyw unijnych. Zmiany są również konieczne ze względu na postęp techniczny i rozwój nowych technologii medycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami wysunięcie podejrzenia śmierci mózgowej (wraz z komisyjnym orzeczeniem o śmierci mózgowej oraz podtrzymywanie czynności narządów zmarłego w celu ich pobrania do przeszczepienia) finansowane będzie ze środków NFZ. Natomiast pobranie komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia ma być finansowane przez ministra zdrowia za pośrednictwem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Koszty przechowywania, transportu i przeszczepiania narządów będzie pokrywał minister zdrowia ze środków przeznaczonych na świadczenia wysokospecjalistyczne. „Poltransplant” będzie finansował również koszty pozyskiwania komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej w celu ich przeszczepienia.

Projekt wprowadza funkcję koordynatora pobierania narządów - ma być w każdym szpitalu - posiadającego możliwości pobrania ich od osoby zmarłej. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby zajmujące się pobieraniem, testowaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem i przeszczepianiem komórek, tkanek lub narządów będą musiały systematycznie podnosić swoje kwalifikacje.

W projekcie określono także zasady monitorowania pobranych, przetworzonych, przechowywanych, dystrybuowanych i przeszczepionych komórek i tkanek, a także określono zasady ich przywozu i wywozu z/do krajów Unii Europejskiej lub krajów trzecich.

Nowe przepisy przewidują również utworzenie ośrodków kwalifikujących chorych do przeszczepiania narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej, ze szczególnym podkreśleniem obowiązku zgłaszania chorych do listy osób oczekujących na przeszczep prowadzonej przez „Poltransplant”.

Przepisy uzupełniono także o kary za wwóz i wywóz komórek, tkanek i narządów bez odpowiedniej zgody. W tym celu Rada Ministrów znowelizowała przepisy wprowadzające Kodeks Karny. Karane będzie także niezgłaszanie biorców do krajowej listy osób oczekujących na przeszczepienie oraz niezgłaszanie pozyskanych dawców komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej do rejestru szpiku i krwi pępowinowej prowadzonych przez „Poltransplant”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH