Rząd precyzuje przepisy dotyczące obserwacji psychiatrycznej nieletnich

Doprecyzowanie przepisów o postępowaniu instytucji i osób w sprawach nieletnich, w tym dotyczących obserwacji psychiatrycznej i pobytu w izbie dziecka, zakłada projekt ustawy przyjęty we wtorek (5 lutego) przez rząd.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich precyzuje zasady funkcjonowania sędziów, kuratorów sądowych, pracowników placówek, schronisk i zakładów poprawczych.

Istotne zmiany dotyczą zarządzania obserwacji psychiatrycznej nieletnich. Zgodnie z projektem sąd rodzinny, by uzyskać opinię o stanie zdrowia psychicznego nieletniego, będzie nakazywał zbadanie nieletniego przez co najmniej dwóch biegłych lekarzy psychiatrów.

Pobyt nieletniego na obserwacji nie może trwać dłużej niż cztery tygodnie. Na wniosek zakładu leczniczego okres ten można przedłużyć maksymalnie do 6 tygodni.

Nowe regulacje odnoszą się do środków dyscyplinarnych wobec nieletnich umieszczonych w zakładach poprawczych i schroniskach. Przyjęto generalną zasadę, że kary nie mogą prowadzić do upokarzającego i poniżającego traktowania nieletniego. Za jedno przewinienie ma być stosowany jeden środek dyscyplinarny.

Dyrektor zakładu ma być zobowiązany do prowadzenia rejestru zastosowanych środków przymusu, a nieletni, wobec których zastosowano środki przymusu bezpośredniego, mają być objęci intensywniejszą opieką psychologiczno-pedagogiczną.

Projekt dostosowuje obowiązujące rozwiązania do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uwzględnia też sugestie i wnioski formułowane przez RPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH