Rząd pozytywnie o projekcie dot. świadczeń opiekuńczych dla rolników

Rząd pozytywnie ocenił poselski projekt noweli o świadczeniach rodzinnych - poinformowało we wtorek (10 grudnia) Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o doprecyzowanie zapisów dotyczących prawa rolników do świadczeń pielęgnacyjnych i specjalnego zasiłku opiekuńczego.

"Rząd pozytywnie ocenia zmiany zaproponowane przez posłów. W opinii rządu, propozycje poselskie usprawnią realizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz wprowadzą jednolity system przyznawania świadczeń opiekuńczych" - poinformowało CIR w komunikacie przesłanym PAP.

Rząd zalecił skierowanie projektu do dalszych prac legislacyjnych oraz przeprowadzenie analizy merytorycznej i kosztowej proponowanych rozwiązań.

W projekcie nowelizacji doprecyzowano zapisy, aby jednoznacznie wskazać, że prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego i świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje także rolnikom, którzy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, nie wykonują pracy w gospodarstwie rolnym.

W uzasadnieniu projektu posłowie przypomnieli, że w grudniu 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny dokonał wykładni przepisów i po interpretacji definicji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego uznał, że rolnikowi takie prawo nie przysługuje.

"Prowadzi to do sytuacji, że w jednej gminie świadczenie pielęgnacyjne rolnikowi przysługuje, gdyż ustawa o świadczeniach rodzinnych na to pozwala, a w innej rolnik znajdujący się w identycznej sytuacji świadczenia nie otrzyma, gdyż gmina ta kieruje się uchwałą NSA" - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt przewiduje wykreślenie z ustawy przesłanki pozbawiającej prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z innego tytułu. Proponowany zapis oznacza, że ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie będzie skutkowało brakiem możliwości otrzymywania specjalnego zasiłku opiekuńczego.

W związku z rozbieżnościami interpretacyjnymi, projekt zawiera też doprecyzowanie, że specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, w tym także małżonkom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH