Rząd potwierdza: także pracownicy ochrony zdrowia będą wypełniać tzw. Niebieską Kartę

"Niebieskie Karty" będą mogli wypełniać - oprócz funkcjonariuszy policji i pracowników ośrodków pomocy społecznej - także przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia - stwierdza rozporządzenie, które we wtorek (13 września) przyjął rząd.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie procedury "Niebieskiej Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta", które przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zmian w tych procedurach wymagała znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które weszła w życie w sierpniu zeszłego roku. W rozporządzeniu opisano procedurę postępowania w przypadku otrzymania informacji o przemocy w rodzinie.

Przypomnijmy, nowych przepisów wynika, że lekarz ma wszczynać procedurę "Niebieskiej karty" w sytuacji:

• zgłoszenia się pacjenta dotkniętego przemocą w rodzinie do izby przyjęć

• interwencji zespołów ratownictwa medycznego u pacjenta dotkniętego przemocą w rodzinie

• także w przypadku stwierdzenia zaniedbań w zakresie funkcji rodzicielskich lub opiekuńczych w miejscu realizowania wezwania oraz specjalistycznego zaopatrzenia lub hospitalizacji pacjenta dotkniętego przemocą rodzinie.

Dokument wskazuje "krok po kroku", jakie działania należy podjąć od momentu zgłoszenia stosowania przemocy w rodzinie, poprzez działania ukierunkowane na pomoc osobie dotkniętej przemocą, osobie stosującej przemoc, a także sposób monitorowania sytuacji rodziny.

Opracowano także nowe wzory formularzy "Niebieska Karta", które są wypełniane w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. Obecnie wypełniają je policja i ośrodek pomocy społecznej. Jest to dokument, który może być wykorzystany jako dowód w sprawach sądowych (po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i wszczęcia postępowania karnego).

Po zmianach druki "Niebieskiej Karty" będą mogli wypełniać także przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. Po wypełnieniu formularz będzie przekazywany do gminnego zespołu interdyscyplinarnego, który ma koordynować pomoc udzielaną ofiarom przemocy w rodzinie.

Formularz "Niebieska Karta" będzie dokumentem zawierającym informacje dotyczące sytuacji osoby dotkniętej przemocą w rodzinie, jej rodziny, a także działań, do których zobowiązani są przedstawiciele służb realizujących procedurę. Zawierać będzie podstawowe dane osób, co do których istnieje podejrzenie, że są ofiarami przemocy w rodzinie oraz dane podejrzewanych o jej stosowanie, a także opis zdarzenia, propozycje działań pomocowych i rozwiązań, które mają zakończyć stosowanie przemocy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH