Rząd o rozszerzeniu leczenia farmakologicznego dla przestępców seksualnych

Rząd przyjął założenia do nowelizacji kodeksu karnego; zmiany mają lepiej chronić dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym - poinformowało we wtorek (11 września) w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Przygotowane w resorcie sprawiedliwości propozycje zmian mają wprowadzić do polskiego prawa rozwiązania unijne. Przepisy mają też objąć sprawców napaści seksualnych oraz seryjnych zabójców, którzy po wyjściu na wolność mogliby dokonywać kolejnych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.

Projektowane zmiany, do których założenia przyjął we wtorek rząd, mają zaradzić sytuacji, gdy skazani za poważne przestępstwa na tle seksualnym lub popełniane przeciwko życiu i zdrowiu, opuszczają zakłady karne, stanowiąc nadal zagrożenie dla społeczeństwa. CIR przypomniało, że w czerwcu 2010 r. znowelizowano kodeks karny i wprowadzono do niego możliwość tzw. kastracji chemicznej, ale orzeczenie takie możliwe jest jedynie w momencie skazania - przypomina rząd. Nie można takiego rozwiązania zastosować wobec osób odbywających już karę pozbawienia wolności.

W przyjętych założeniach rząd chce m.in. rozszerzenia leczenia farmakologicznego np. ograniczającego popęd seksualny wobec szczególnie niebezpiecznych sprawców, zwłaszcza tych z zaburzeniami preferencji seksualnych, którzy dokonali gwałtu na nieletnim lub seryjnych zabójców. Również inne skazane osoby z zaburzeniami osobowości, m.in. sprawcy wielokrotnych zabójstw zostaną objęci odpowiednim leczeniem, by po wyjściu na wolność nie stanowić zagrożenia dla społeczeństwa.

W Kodeksie ma się też znaleźć nowy typ przestępstw - chodzi o sytuację doprowadzania dzieci do udziału w czynnościach seksualnych, które mają być oglądane przez inne osoby. Karani mają być nie tylko ci, którzy zmuszają dzieci do takich czynności, ale też oglądający.

Rząd opowiedział się też za podwyższeniem z 15 do 18 lat granicy wieku, do której małoletni są chronieni przed przestępstwami pornografii dziecięcej oraz za rozszerzeniem katalogu przestępstw popełnianych na tle seksualnym, objętych ściganiem z urzędu - bez wniosku pokrzywdzonego lub jego opiekuna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH