W stanowisku przesłanym PAP we wtorek (9 września) przez Centrum Informacyjne Rządu podkreślono, że obecnie rząd przygotowuje projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, w którym uwzględnione będą przesłanki dotyczące jakości świadczonych usług przez wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych.

Rząd zapewnia, że w projekcie tym będą wykorzystane niektóre propozycje poselskie. W stanowisku zaznaczono także, iż w projekcie poselskim nie uwzględniono zawodu psychoterapeuty. Ponadto nie do końca uregulowano zagadnienia związane z kwestią świadczenia usług transgranicznych. Nie wskazano, że obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, świadczących usługi transgraniczne, będą automatycznie wpisani do rejestru. Projekt poselski nie respektuje też w pełni przepisu unijnego dotyczącego swobodnego przepływu osób.

W ubiegłą środę (3 września) Sejmowa Komisja Zdrowia skierowała projekt PiS do prac w podkomisji. Powołując ją posłowie zdecydowali jednocześnie, że rozpocznie ona obrady dopiero po przedstawieniu rządowej propozycji ustawy. Główne założenia poselskiego projektu poparli przedstawiciele OPZZ i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Projekt ten zakłada m.in. wprowadzenie rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodów w ochronie zdrowia. Jak oceniają autorzy, jego wdrożenie umożliwi wyeliminowanie z rynku osób udzielających świadczenia bez wymaganych kwalifikacji, często z narażeniem zdrowia lub życia pacjenta.

Na osoby wykonujące zawody medyczne miałyby być nałożone m.in. obowiązki: zachowania w tajemnicy uzyskanych informacji związanych z pacjentem, wykonywania zawodu zgodnie z aktualną wiedzą, prowadzenia dokumentacji związanej z wykonywanym zawodem medycznym oraz odbycia przeszkolenia uzupełniającego (staż uzupełniający), jeżeli okres niewykonywania zawodu wynosi więcej niż 5 lat. Osoba wykonująca zawód medyczny miałaby nie tylko prawo, ale i obowiązek doskonalenia umiejętności.

W projekcie umieszczono też zapis mówiący, iż z tytułu odpowiedzialności zawodowej może zostać orzeczona kara upomnienia, nagany, zakazu wykonywania zawodu przez okres od 3 miesięcy do 3 lat. Postępowanie byłoby wszczynane na wniosek rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH