RzPP: brak dostępu do dokumentacji medycznej naruszał prawa pacjentów Krystyna Barbara Kozłowska. Fot. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Za zasadne uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie decyzje Rzecznika Praw Pacjenta ws. naruszania zbiorowych praw pacjentów przez przychodnie lekarzy rodzinnych, które w styczniu tego roku zamknęły gabinety.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w pierwszych czterech sprawach, w których podmioty lecznicze zdecydowały się na wniesienie skargi na przedmiotowe decyzje.

RzPP przypomina na stronie internetowej, że w związku z protestem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i niezawieraniem przez nich umów z NFZ, na początku stycznia tego roku, niektóre przychodnie i gabinety lekarskie zostały zamknięte. Sytuacja ta skutkowała utrudnionym dostępem pacjentów do ich dokumentacji medycznej. Dlatego Rzecznik Praw Pacjenta wszczął 61 postępowań w sprawie stosowania przez te placówki praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

Czytaj: RzPP otrzymał ok. 300 sygnałów o ograniczonym dostępie do świadczeń

Niektóre z podmiotów, których działania Rzecznik uznał za naruszające zbiorowe prawa pacjentów, wniosły skargę do sądu administracyjnego. Już w pierwszych czterech sprawach, wyrokiem Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Warszawie, skargi zostały oddalone.

Jak informuje RzPP, w ustnych uzasadnieniach sąd wskazał, iż brak dostępu do dokumentacji medycznej naruszał zbiorowe prawa pacjentów. Podzielił tym samym decyzję Rzecznika Praw Pacjenta stwierdzając, że placówki, które zostały zamknięte w związku z udziałem lekarzy w styczniowym proteście, nie udostępniały pacjentom dokumentacji medycznej bez zbędnej zwłoki.

Sąd wskazał również, że przychodnie w dniach protestu powinny zapewnić pacjentom dostęp do dokumentacji medycznej.

Czytaj: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH