Rynek leków kreuje korupcjogenne zachowania, trzeba więc z tym walczyć

Wiceminister zdrowia, Marek Twardowski zapowiada, że wprowadzi modyfikację w zakresie reguł przyjmowania grup interesów w Ministerstwie Zdrowia. Ma to być rozwiązanie podobne do tych, jakie obowiązują w przypadku odwiedzających resort firm farmaceutycznych.

Przypomnijmy: koncerny muszą pisemnie zwrócić się z prośbą o wyrażenie zgody na spotkanie, z podaniem jego celu. W przypadku organizacji pacjenckich, chodziłoby o określenie celu spotkania w Ministerstwie Zdrowia oraz wskazanie źródła finansowania. Organizacje musiałyby podać listy podmiotów, które sponsorują działalność stowarzyszenia.

Inne urzędy odpowiadające za politykę lekową też starają się wprowadzać reguły, które uchronią obszary najbardziej narażone na działania korupcyjne.

Szymon Kamiński z Health Project Management uważa, że w wielu przypadkach urzędy organizują zespoły ds. eliminacji konfliktu interesów, a powinny raczej nie dopuszczać do ich powstawania. Jednym z narzędzi kontroli wydatków na leki refundowane jest tworzenie rejestrów pacjentów. Rejestrów z jasno sprecyzowanymi regułami włączania i wykluczania pacjentów do leczenia oraz monitorowania przebiegu choroby.

Dla uniknięcia nadużyć w obszarze refundacji leków NFZ planuje wprowadzić w jednym z województw pilotażowy projekt, dzięki któremu pacjent będzie mógł mieć wgląd on-line do informacji, jakie leki refundowane zostały mu wydane. To umożliwia weryfikację przez samego pacjenta, czy faktycznie odebrał w aptece dany lek.

Robert Zawadzki, dyrektor gabinetu prezesa NFZ przypomina o planie wysyłania – raz do roku każdemu ubezpieczonemu – informacji o udzielonych mu świadczeniach:

– Jednak ze względu na konieczność zabezpieczenia ważnych danych zdrowotnych, cały proces byłby zbyt kosztowny i zrezygnowano z niego.

Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej NFZ, Barbara Wójcik-Klikiewicz przypomina, że istnieją procedury spotkań urzędników Funduszu z firmami farmaceutycznymi czy organizacjami pacjenckimi.

– Jest to wymóg, by w spotkaniu uczestniczyło co najmniej dwóch przedstawicieli płatnika...

Podobne procedury dotyczą spotkań w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych. W przypadku Agencji Oceny Technologii Medycznych, członkowie Rady Konsultacyjnej AOTM oraz zaproszeni na posiedzenia Rady eksperci są zobowiązani do wypełnienia oświadczenia o rejestrze korzyści.

Sponsorzy ujawnieni

Jedną z zapowiedzianych przez ministra Twardowskiego zmian, będzie wprowadzenie zasady ujawnienia przez stowarzyszenia pacjenckie listy sponsorów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH