Ruszyła kampania społeczna dot. reagowania na przemoc wobec dzieci W przypadku podejrzenia, że dziecku dzieje się krzywda, można powiadomić policję, prokuraturę lub sąd rodzinny Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W związku z wchodzącą od lipca nowelizacją kodeksu karnego, która zwiększa karnoprawną ochronę dzieci, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią informacyjną "Reaguj - to Twój prawny obowiązek!". Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na zmiany w polskim prawie.

13 lipca wejdzie w życie nowelizacja kodeksu karnego, która zwiększa karnoprawną ochronę dzieci - ofiar przestępstw. Nowelizacja nakłada na każdego obywatela prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków m.in. wykorzystania seksualnego małoletnich. Do tej pory był to tylko tzw. obowiązek społeczny. Nowe przepisy wprowadzają także zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci.

- To jest bardzo ważna kampania, ponieważ ludzie nie wiedzą o zmianach. Nie wiedzą również ci, którzy pracują z dziećmi i mogą identyfikować symptomy lub wiedzieć, że doszło do tych przestępstw, czyli opiekunowie, nauczyciele, pedagodzy. Do nich głównie kierujemy ten przekaz - zaznaczyła w rozmowie z PAP prezes Fundacji Monika Sajkowska.

Jak podkreśliła, "mało jest takich symptomów, które jednoznacznie świadczą o tym, że do wykorzystywania seksualnego dziecka doszło". - Jedynie w przypadku ciąży u dziewczyny poniżej 15 lat, czy chorób przenoszonych drogą płciową można mieć pewność, że kontakt seksualny miał miejsce - dodała.

- Te podejrzenia mogą też wynikać z tego, że samo dziecko ujawni, że było wykorzystywane lub poinformują o tym jego bliscy, koleżanka lub kolega. Są też niespecyficzne symptomy - gdy dziecko zaczyna zachowywać się inaczej niż dotąd, izoluje się lub jest agresywne, samookalecza się, przejawia zaburzenia snu lub odżywiania, zachowania seksualne nieuzasadnione rozwojowo. Wówczas trzeba się zainteresować, jakie są tego przyczyny. Oczywiście nie zawiadamiamy wtedy prokuratury - takie objawy mogą wynikać z różnych problemów, ale mogą to być także skutki doświadczonej traumy - wyjaśniła Sajkowska.

Dodała, że w przypadku podejrzenia, że dziecku dzieje się krzywda, można powiadomić policję, prokuraturę lub sąd rodzinny. - Możemy zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu o popełnieniu przestępstwa, ale możemy również zawiadomić sąd rodzinny prosząc o wgląd w sytuację dziecka. To nie znaczy, że oskarżamy jednoznacznie potencjalnego sprawcę o to, że doszło do skrzywdzenia, wykorzystywania dziecka. Mamy sygnały, które nas niepokoją i prosimy powołane do tego organy, czyli wymiar sprawiedliwości, żeby sprawdziły, czy te podejrzenia są zasadne - podkreśliła Sajkowska.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH