Nie do wiary, ale to nie żart. Radni Radomia i ponad 300 samorządów z całej Polski mają się wypowiedzieć, czy są za tym, by władze Rudy Śląskiej mogły zlikwidować szpital i powołać spółkę z o.o.

Jak donosi Gazeta Wyborcza w taki sposób urzędnicy samorządowi z Rudy Ślaskiej interpretują prawo dotyczące przekształceń szpitali. Według nich taki jest wymóg ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Jej art. 43 ust. 2 zakłada, że "projekt rozporządzenia lub uchwały o likwidacji publicznego zakładu opieki zdrowotnej wymaga opinii wojewody oraz opinii właściwych organów gminy i powiatu, których ludności zakład udziela świadczeń zdrowotnych (...)".

W Rudzie Śląskiej chcą od 1 października rozpocząć likwidację Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Miejskiego. Powołają natomiast spółkę z o.o. ze 100-procentowym udziałem miasta i ona utworzy niepubliczny ZOZ, który od nowego roku przejmie obowiązki i prawa zlikwidowanego szpitala.

Prawnicy urzędu są zdania, że jeśli literalnie przestrzegać zapisów prawa, to zanim radni Rudy Śląskiej zgodzą się na przekształcenie, muszą mieć opinie samorządów "obcych" pacjentów. W rudzkim ZOZ-ie sprawdzili, że w 2008 r. i w pierwszej połowie 2009 r. leczyli się tam mieszkańcy ponad 300 gmin w Polsce. Tak więc do tych wszystkich samorządów wysłano prośby o opinie.

– Jeśli choć jeden pacjent nie z naszego terenu leczył się u nas, musimy o opinię zapytać radę gminy, w której mieszka. Nawet gdyby tylko był przejazdem i skorzystał z porady medycznej - przekonuje w rozmowie z gazetą Barbara Harczyńska, naczelniczka wydziału zdrowia w rudzkim urzędzie.

Ustawodawca wymaga opinii, ale nie określa, czy musi być pozytywna. Wiele już przyszło, najczęściej są zgody, ale było kilka negatywnych.

Rada Miejska w Radomiu swoją opinię o zamiarach władz Rudy Śląskiej odnośnie przekształceń w tamtejszym szpitalu będzie rozpatrywać dopiero na początku września.

– Co się stanie, jeśli nie wszystkie samorządy zdążą z nadesłaniem uchwał przed głosowaniem rudzkich radnych? – dopytuje dziennikarka Gazety Wyborczej.

– Zgodnie z przepisami, jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymamy odpowiedzi, uznamy, że jest pozytywna – mówi Barbara Harczyńska.

Zmiany w swoim ZOZ-ie (szpital, specjalistyka i jeden ośrodek zdrowia) planuje też starostwo powiatowe w Olkuszu. Tam wzięto pod lupę tylko ubiegły rok i wyliczono, że w tamtejszym szpitalu leczyło 87 pacjentów z innych gmin. Także z Radomia. Będą więc pytać i w tym mieście, co radni z Radomia sądzą o zmianach w Olkuszu...

– Przekształcenie to tak trudny proces i czyha tyle niebezpieczeństw, że lepiej być ostrożnym i wysłać prośby o opinie – uważa Ewa Barzycka, dyrektorka wydziału polityki społecznej w olkuskim starostwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH