Ruda Śląska: dyscyplinarka dla wiceprzewodniczącego OZZL

Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Tomasz Underman został dyscyplinarnie zwolniony z pracy w Szpitalu Miejskim Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej.

Pracodawca nie ujawnia powodów zwolnienia. – Obowiązuje nas tajemnica. Nawet żonie pracownika nie może udzielać tego rodzaju informacji, bo należą one tylko do pracownika, w tym przypadku do byłego pracownika – powiedział nam wiceprezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Marek Walewski.

Dodał, że wręczenie zwolnienia nastąpiło 18 października. Dyscyplinarnie zwolniono również zastępcę Undermana.

Tomasz Underman jako działacz związku zawodwego  jest chroniony prawem pracy. W szpitalu w Rudzie Śląskiej był szefem komisji zakładowej OZZL. W kraju zasłynął jako jeden z liderów strajków w latach 2006 i 2007. W ich wyniku lekarze dostali kilkudziesięcioprocentowe podwyżki.

Zdaniem Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego OZZL, pretekstem do zwolnienia związkowca były wybory do zakładowych władz związku, które odbyły się zimą, kiedy szpital działał jeszcze jako SPZOZ. W kwietnia miał się stać spółką należącą nadal do miasta.

– W przesłanych nam do centrali dokumentach potwierdziliśmy ważność wyborów. Jednak o szpitalu napisaliśmy już „NZOZ” zamiast „SP ZOZ” - tłumaczy przewodniczący OZZL.

Dla niego sprawa jest jednoznaczna: – Underman wystąpi do sądu pracy o uznanie zwolnienia za nieuzasadnione. Poza tym zgłosimy w prokuraturze naruszenie prawa polegające na utrudnianiu prowadzenia działalności związkowej, bo zarząd szpitala stosuje działania nękające – zapowiada Krzysztof Bukiel.

– To zwolnienie bardzo zintegruje nasze środowisko, bo jest nieuzasadnione i krzywdzące. Nasz kolega został zwolniony za działalność związkową – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Iwiński, szef śląskiego OZZL.

Jest przekonany o nieważności zwolnienia. – Widocznie szpital ma to zwolnienie wliczone w koszty działalności, bo przegra proces, choć zapewne trochę to potrwa – przewiduje Iwiński.

Dzwoniliśmy w środę (20 października) do Tomasza Undermana, ale nie odbierał telefonu. Będziemy nadal próbować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH