Ruch Palikota: leczenie metadonem w gabinetach lekarskich

Ruch Palikota chce, by psychiatra w ramach praktyki lekarskiej mógł używać w terapii uzależnionych od narkotyków m.in. metadonu; chce też legalizacji uprawy konopi na własny użytek w celach medycznych. Przewiduje to projekt RP noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Pozostałe kluby parlamentarne krytycznie oceniają propozycje Ruchu Palikota.

Metadon i buprenorfina są obecnie podstawowymi lekami stosowanymi w tzw. leczeniu substytucyjnym. Polega ono na podawaniu pacjentom substancji o właściwościach podobnych do narkotyku, który spowodował uzależnienie. Takie działanie ma zapobiegać występowaniu objawów zespołu abstynencyjnego, redukować głód psychiczny oraz skutki zdrowotne i społeczne związane z uzależnieniem.

Obecnie leczenie substytucyjne jest możliwe jedynie w ramach formuły tzw. programu substytucyjnego, który może być prowadzony wyłącznie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej posiadających poradnię leczenia uzależnień. Do uruchomienia programu konieczna jest pozytywna opinia dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz zezwolenie marszałka województwa.

Ruch Palikota chce, by leczenie substytucyjne mógł prowadzić odpowiednio przygotowany lekarz psychiatra w ramach praktyki lekarskiej. Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który partia złożyła w Sejmie przewiduje jednocześnie, że do uruchomienia leczenia nadal konieczna byłaby pozytywna opinia dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz zezwolenie marszałka województwa.

Według RP, proponowana zmiana pozwoli objąć leczeniem substytucyjnym o wiele większą liczbę potrzebujących go osób, w tym szczególnie w mniejszych miejscowościach. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu, "jest to celem zarówno Narodowego Programu Zdrowia 2007-2015, jaki i Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego 2010-2014, czy Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii 2011-2015".

Łatwiejszy dostęp do leczenia substytucyjnego to jedna z rekomendacji zawartych w informacji rządu o realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2010 r., którą w połowie kwietnia ówczesny wiceminister zdrowia Marek Haber przedstawił w Sejmie. Wynika z niej, że nadal są poważne trudności w dostępie do programu leczenia substytucyjnego.

Program zakładał zapewnienie dostępu do leczenia co najmniej 20 proc. uzależnionych, jednak w 2010 r. leczeniem zastępczym objętych było zaledwie ok. 8 proc. uzależnionych od opioidów.

Ruch Palikota proponuje ponadto w projekcie legalizację uprawy konopi innych niż włókniste, ale "wyłącznie na użytek własny i w celach medycznych określonych przez lekarza".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH