Rozważą czy kodeks lekarski wymaga zmian Dyskusja wokół zapisów kodeksu lekarskiego ma związek m.in. z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym klauzuli sumienia. Fot. archiwum

Jak zdecydowali delegaci na Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy, powstanie zespół ekspertów, który rozważy czy potrzebne są zamiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej.

Dyskusja wokół zapisów kodeksu lekarskiego ma związek m.in. z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października 2015 r. dotyczącym klauzuli sumienia.

Trybunał uznał, że lekarz ma prawo skorzystać z klauzuli sumienia i odmówić wykonania świadczenia. Nie musi wskazywać innego lekarza, u którego dana procedura będzie zrealizowana.

Dr Andrzej Wojnar, przewodniczący komisji etyki Naczelnej Rady Lekarskiej poinformował, że zespół ma rozważyć, czy i w jakim zakresie zmienić kodeks lekarski.

Istotną kwestią jest też to czy kodeks ma nadal zawierać 78 artykułów, czy może zmniejszyć ich liczbę - może nawet do kilku, jak ma to miejsce w innych krajach. Zastanowienia wymaga też kwestia tekstu przysięgi lekarskiej - czy zmienić go na tłumaczenie Deklaracji Genewskiej.

Jak uważa prof. Michał Królikowski, który reprezentował Naczelną Radę Lekarską przed Trybunałem Konstytucyjnym we wniosku dotyczącym klauzuli sumienia, zasady postępowania w szczególnych sytuacjach powinny być zapisane w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Dotyczy to nie tylko działań wobec przyszłej matki i jej dziecka przed narodzeniem, ale także uporczywej terapii czy podejmowania czynności ratunkowych w stanach agonalnych. 

Uchwałę o powstaniu zespołu ekspertów, który rozważy czy potrzebne są zamiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej przyjęli delegaci na Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy, który obradował w Warszawie w piątek i sobotę (13 i 14 maja).

Więcej: tvp.info

W nawiązaniu do wyroku Trybunału, resort zdrowia w piśmie przesłanym PAP przypomina, że zgodnie z przepisami lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem (z zastrzeżeniem obowiązku udzielenia pomocy lekarskiej), jednak norma ta jest kierowana "indywidualnie do lekarza, do którego każdorazowo należy decyzja o skorzystaniu z tzw. klauzuli sumienia".

Resort wskazuje, że w sytuacji, gdy lekarz pracujący w szpitalu informuje o możliwości odmowy udzielenia świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia, placówka jest zobowiązana do zapewnienia wykonania tego świadczenia w inny sposób.

Czytaj też. MZ: na klauzulę sumienia mogą się powoływać tylko poszczególne osoby, nie szpital

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH