Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia zmieniającego wcześniejsze rozporządzenie w sprawie świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z budżetu państwa. Projekt zmian dotyczy regulacji związanych z przeszczepem trzustki.

Jak podaje w uzasadnieniu MZ, rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z budżetu państwa, z części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia (Dz. U. Nr 267, poz. 2661 z późn. zm.) w swym pierwotnym brzmieniu przewiduje przeszczepianie trzustki wyłącznie razem z nerkami. Jednakże praktyka oraz rozwój wiedzy medycznej wykazały, iż możliwe i celowe, a w określonych sytuacjach nawet niezbędne jest dokonywanie samodzielnego przeszczepu trzustki.

Dlatego też mając na względzie zapewnienie ludziom chorym dostępu do nowoczesnych metod leczenia oraz wyrażoną w art. 35 ust 3 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.) zasadę dokonywania wydatków publicznych w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, należy stwierdzić, iż celowym jest wprowadzenie możliwości finansowania samodzielnego przeszczepu trzustki.

Zdaniem ministerstwa, projektowane rozporządzenie zwiększy wydatki z budżetu państwa w 2008 r. o około 420 tys. zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH