Minął termin zgłaszania uwag o projekcie rozporządzenia o limitach badań określonych w kodeksie pracy w ramach świadczeń zdrowotnych.

– Projekt ma na celu określenie limitu udzielania świadczeń zdrowotnych w liczbie 3000 badań dla lekarza odbywającego w danym ośrodku specjalizację w dziedzinie medycyny pracy, z uwzględnieniem wszystkich rodzajów badań wynikających z programu danej specjalizacji oraz 1000 badań na jednego lekarza odbywającego w danym ośrodku staż kierunkowy w zakresie medycyny pracy z uwzględnieniem wszystkich rodzajów badań wynikających z programu danego stażu – informuje resort zdrowia.

Projektowana regulacja ma jednak swoich przeciwników. Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że Ministerstwo Zdrowia proponując zwiększenie limitów badań, które może wykonać odbywający specjalizację lekarz medycyny pracy, de facto chroni Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy przed konkurencją firm prowadzących podstawowe usługi z tego zakresu.

„Projektowane rozporządzenie wprowadza limit badan niezbędnych do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie medycyny pracy w wysokości 3000 na lekarza. Warto podkreślić, że projekt rozporządzenia regulujący tę materię przedstawiony w trakcie prac legislacyjnych nad zmianą ustawy o służbie medycyny pracy określał ten limit na 1500 badań. Taką też liczbę zawierają programy specjalizacji z zakresu medycyny pracy” – informuje w komunikacie KPP.

Jak podaje organizacja, od 1998 roku czyli od chwili wejścia w życie ustawy o służbie medycyny pracy, powstało kilka tysięcy małych i średnich firm prowadzących podstawowe usługi z zakresu medycyny pracy. Uusługi te miały wykonywać przedsiębiorstwa, prowadząc uczciwa konkurencję na wolnym rynku, natomiast nadzór nad nimi miały pełnić instytucje publiczne – WOMP-y, które otrzymały również kompetencje odwoławcze.

„Niestety wykorzystując furtkę w prawie polegającą na wykonywaniu badań profilaktycznych pod pozorem prowadzenia specjalizacji, dyrektorzy WOMP-ów weszli na otwarty rynek świadczeń podstawowych, stając sie konkurentem dla nadzorowanych przez siebie podmiotów gospodarczych” – uważa Konfederacja. Twierdzi ona, że WOMP-y, jako jednostki kontroli i nadzoru, maja możliwość zapoznawania sie z warunkami umów, na jakich świadczą usługi kontrolowane podmioty i wykorzystują zdobywane informacje przy konstruowaniu „konkurencyjnych” ofert.

Według organizacji, proponowane regulacje będą miały szkodliwy wpływ na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl, w resorcie zdrowia, w związku ze zgłoszonymi uwagami, trwają prace nad tym rozporządzeniem, dlatego trudno określić jaki będzie miało ono stateczny kształt.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH