Rozpoczęły działalność komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych

Komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych działające przy urzędach wojewódzkich wprowadza ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie wraz z początkiem 2012 r.

W skład wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych wchodzi 16 osób, w tym 14 powołanych przez wojewodę oraz po jednym członku powołanym przez ministra zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta. Wśród nich mają się znaleźć m. in. prawnicy, lekarze i pielęgniarki oraz przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów.

Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego, przypomina, że do wspomnianych komisji można się zwracać w sprawie błędów medycznych w szpitalach (zakażenia pacjenta, uszkodzenia ciała, pogorszenia zdrowia oraz w przypadku śmierci bliskiej osoby).

Przewodniczącym pomorskiej komisji został Jerzy Glanc, dziekan Pomorskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Połowa jej członków to osoby z wykształceniem medycznym, druga - z prawniczym.

Koszty, jakie poniesie pacjent, który zdecydował się na skorzystanie z tej drogi, będą dużo niższe niż w przypadku dochodzenia swoich praw w sądzie: opłata wynosi 200 zł. Komisje będą zajmowały się sprawami, które wydarzą się po 1 stycznia 2012, bez orzekania o winie personelu medycznego. Ich zadaniem będzie ustalenie w ciągu czterech miesięcy, a zatem znacznie szybciej, niż w sądzie, czy rzeczywiście popełniono błąd w sztuce medycznej.

Wyroki sądów w sprawie błędów lekarskich opiewają czasem nawet na ponad milion zł. Komisja takich odszkodowań nie przyzna. Górna granica w przypadku uszkodzenia ciała czy pogorszenia stanu zdrowia to 100 tys. zł, a w przypadku śmierci pacjenta - 300 tys. zł dla jego rodziny.

Wnioski, które trafią do komisji, nie mogą być równocześnie rozpatrywane w sądzie. Komisja orzeknie, a zainteresowany sam ustali z ubezpieczycielem i szpitalem wysokość kwoty. Wyrok komisji ma taką samą moc prawną, jak sądowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH