Rośnie liczba skarg składanych na lekarzy do sądów lekarskich. Kary są surowsze Najwięcej skarg złożono w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej we Wrocławiu Fot. Archiwum RZ

W ub.r. do Okręgowych Sądów Lekarskich wpłynęły łącznie 1102 skargi na lekarzy, do Naczelnego Sądu Lekarskiego - 212. Dla porównania: w roku 2013 skarg do OSL było 1079, a do NSL - 185, co pokazuje, że ich liczba rośnie. Po raz pierwszy w historii odrodzonego samorządu lekarskiego ukarano także lekarza odbierając mu prawo wykonywania zawodu.

Najwięcej skarg złożono w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej we Wrocławiu - 131, w Poznaniu -120 i w Katowicach - 115. Najrzadziej na lekarzy skarżyli się mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie wpłynęło 10  skarg, i Rzeszowa oraz Tarnowa - po 12 skarg.

Od upomnienia do utraty prawa wykonywania zawodu
Jak wynika z danych udostępnionych nam przez Naczelną Izbę Lekarską, w 2014 r. NSL: umorzył 19 postępowań, uniewinnił lekarzy w 19 sprawach, ukarał upomnieniami 21 lekarzy, karą nagany - 10, karą pieniężną - 8, ograniczył ponadto zakres czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat wobec 8 lekarzy oraz zawiesił prawo wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat także wobec 8 lekarzy.

W analogicznym okresie OSL: umorzyły 40 postępowań, uniewinniły lekarzy w 43 sprawach, ukarały upomnieniami 140 lekarzy, karą nagany - 45, karą pieniężną - 13, zakazały pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat jednemu lekarzowi, ograniczyły zakres czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat wobec 6 lekarzy, zawiesiły prawo wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat wobec 3 lekarzy, a także jednego lekarza pozbawiły prawa wykonywania zawodu.

Z informacji Biura Prasowego NIL wynika, że pacjenci najwięcej skarg wnieśli przeciwko kardiologom. W 2013 r. do Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej wpłynęło 1165 takich skarg. Nieco mniej, bo 846 osób, skarżyło się na lekarzy chirurgów i ortopedów, 592 na stomatologów, w tym głównie protetyków, 369 na położników i ginekologów, 260 na psychiatrów, 152 na pediatrów i 98 na chirurgów dziecięcych.

Sąd lekarski karze surowo
Marek Stankiewicz, rzecznik prasowy Lubelskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, w której doszło do nałożenia na lekarza kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu, zaznacza, że to jedyna taka kara w historii odrodzonego samorządu lekarskiego, stanowi ona zatem ewenement w skali całego kraju.

- Okręgowy Sąd Lekarski w Lublinie decyzją z 26 maja 2014 r. odebrał prawo wykonywania zawodu lekarzowi dentyście, który był sprawcą morderstwa z premedytacją. Został najpierw skazany przez sąd powszechny na 35 lat więzienia, a następnie OSL wydał wyrok odbierający mu prawo wykonywania zawodu - zaznaczył Stankiewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH