Komentarza wymaga niewątpliwie propozycja nowej ustawy o ZOZ-ach, m.in. z racji wagi poruszanych problemów. Nowa ustawa jest dość spójną próbą dostosowania przepisów prawa do rzeczywistości tzw. rynku medycznego w Polsce.

W dotychczasowej formie ustawy, wiele z ważnych aspektów systemu opieki zdrowotnej nie znajdowało odzwierciedlenia – jest to ciągle domena interpretacji, naciągania czy wręcz ignorowania prawa. Już choćby możliwość wykonywania przez SPZOZ-y świadczeń odpłatnie. Tutaj sytuacja wyjaśni się zupełnie.

Najważniejszy chyba zapis, to propozycja wyłączności samorządu wojewódzkiego w powoływaniu i kierowaniu SPZOZ-em. Jedynie słuszna propozycja. Wiele powiatów ekonomicznie i zarządczo nie stać na kierowanie szpitalem. Presja lokalnej społeczności, grup raczej małych interesów czy zwykłe lokalne ambicje powodują, że choć wielu radnych i starostów przyznaje prywatnie rację co do tego, że szpital nie ma racjonalnych powodów do funkcjonowania, ale w trakcie głosowania kontestuje zdrowy rozsądek. Ważny przepis, oby udało się go obronić. Znacznie łatwiej byłoby wtedy prowadzić tak niezbędną w wielu rejonach kraju restrukturyzację.

Jeśli chodzi o propozycje przekształceń w spółki prawa handlowego (przypisuje się im jakąś mityczną rolę w uzdrawianiu finansów szpitali) – są mało realistyczne, chyba nie obronią się.

Ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych (DUZ) – także niezbyt realna politycznie i społecznie, nie zasługuje na większą uwagę. Rynek DUZ jest ciągle bardzo płytki.

Na koniec refleksja dotycząca proponowanych zmian; otóż mimo wielu ostrzeżeń i dobrych rad kierowanych choćby z tak ważnych źródeł jak prof. R. Kuttner (odsyłam do lutowego  2008 numeru New England Journal of Medicine – tytuł „Rynkowy upadek”) nie uczymy się na błędach innych i dalej brniemy w zupełnie nieracjonalnym przeświadczeniu, że opieka zdrowotna to taki sam rynek jak każdy inny. Jak się okazuje, nic bardziej błędnego, ale widać mamy nadal za dużo pieniędzy w systemie i możemy je marnotrawić bez oglądania się na to, czy to poprawi zdrowie obywateli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH