Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki - po publikacjach Dziennika o nepotyzmie kwitnącym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - podpisał dziś (4 września) dymisję szefa KRUS-u, Romana Kwaśnickiego. Rządowa kontrola potwierdziła prawdziwość informacji podanych przez Dziennik.

Gazeta donosi, że rządowa kontrola „potwierdziła nepotyzm w KRUS, gdzie zatrudniono dzieci pracowników centrali Kasy. W Funduszu Składkowym KRUS w biurze zarządu, kandydatów osobiście zatrudniał prezes Kwaśnicki”. Było to możliwe, czytamy na portalu dziennik.pl, bo w KRUS działa procedura z 2007 r., która nie określa, jakie mają być kryteria oceny kandydatów do pracy.

W KRUS tworzyło się stanowiska na zamówienie. Takie dostał Kazimierz Pątkowski, szara eminencja KRUS - pisze Dziennik. Kiedy jako szef biura prawnego przeszedł na emeryturę, prezes Kwaśnicki dał mu stanowisko radcy, żeby nie stracił pensji.

W raporcie pokontrolnym stwierdza się, że w Kasie zawierano „niecelowe i niegospodarne” umowy. Dziennik podaje przykład takiego działania: „Kierowca prezesa Kwaśnickiego i członek PSL Artur Grab miał przygotować dokumentację niezbędną do obsługi centrali KRUS. Zainkasował za to blisko 9 tys. zł, ale zamiast robić dokumentację, woził prezesa służbowym samochodem. Prywatnie Grab jest znajomym Kwaśnickiego. W KRUS znalazł się, bo... wygrał konkurs.

Inny znajomy Kwaśnickiego, Marek Majcher, też działacz PSL, w lutym też wygrał konkurs. Został głównym specjalistą w biurze organizacyjno-prawnym Kasy. Jego umowa na "doradztwo w zakresie organizacji Kasy" opiewała na blisko 10 tys. zł. Kontrolerów zdziwiło, że umowa nie precyzuje, o jakie doradztwo chodzi i komu miałby doradzać.

Kontrolę przeprowadził zespół desygnowany przez Kancelarię Premiera i Ministerstwo Rolnictwa. Sprawą i b. prezesem zajmie się teraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Dziś (4 września) z materiałem pokontrolnym zapozna się Donald Tusk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH