Rodziny, w których wychowuje się więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko chcą większego wsparcia państwa. Jednak resort pracy stoi na stanowisku, że przyznawanie świadczenia pielęgnacyjnego nie może być uzależnione od liczby niepełnosprawnych dzieci w rodzinie.

Rodzice, którzy wychowują więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko, proponują, aby każde z nich uzyskiwało świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli obydwoje nie pracują. Obecnie jest ono przyzwane tylko jednemu z rodziców – przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

W tej sprawie u Jolanty Fedak, ministra pracy i polityki społecznej, interweniował Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Stoi on na stanowisku, że pomoc przyznawana takiej rodzinie powinna być proporcjonalna do liczby dzieci wymagających opieki.

Resort pracy nie widzi jednak możliwości zmian. Uważa, że świadczenie nie może być traktowane jako wynagrodzenie, które jest zależne od liczby niepełnosprawnych dzieci, czy ilości obowiązków.

– Świadczenie pielęgnacyjne jest substytutem wynagrodzenia i na pewno jego wysokość jest zbyt niska. Nie należy jednak akurat tego świadczenia wiązać z liczbą niepełnosprawnych dzieci – mówi Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

O pomocy dla rodzin wychowujących więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko wypowie się Trybunał Konstytucyjny, ponieważ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zwrócił się do niego z zapytaniem prawnym dotyczącym art. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych .

Zgodnie z nim dochód rodziny, w której wychowuje się niepełnosprawne dziecko, nie może przekroczyć 583 zł na osobę. W ocenie sądu ustawa nie przewiduje sytuacji, gdy w rodzinie jest więcej niepełnosprawnych dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH