Rodzice nie korzystają z przysługujących im uprawnień do opieki nad dzieckiem, bo boją się utraty pracy lub pogorszenia jej warunków.

Pracujący rodzice rzadko obniżają wymiar czasu pracy aby opiekować się dzieckiem pomimo tego, że przez rok pracy w obniżonym wymiarze przysługuje im ochrona przed zwolnieniem. Wielu pracowników po prostu nie wie, że przysługuje im takie uprawnienie.

Zdaniem ekspertów, pracownikom bardziej zależy na utrzymaniu pracy, niż wykorzystywaniu uprawnień rodzicielskich, szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego.

Korzystania z przywilejów rodzicielskich nie ułatwiają też same przepisy. Nie precyzują, jak należy liczyć roczny okres ochronny przed zwolnieniem, jeżeli pracownik obniży wymiar czasu pracy. Nie gwarantują też pracownikom powrotu na swoje stanowisko po wykorzystaniu urlopu wychowawczego.

Pracownicy, którzy mają prawo do urlopu wychowawczego, mogą wnioskować do pracodawcy o obniżenie swojego wymiaru czasu pracy maksymalnie do połowy etatu.

Pracodawca musi taki wniosek przyjąć. Od 1 stycznia 2009 roku pracownicy zyskali dodatkową ochronę. Przez 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku firma nie może ich zwolnić, chyba że wystąpią przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia lub pracodawca ogłosi upadłość albo nastąpi likwidacja. Pracownicy rzadko korzystają jednak z tego przywileju.

Więcej na ten temat: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/389423,rodzice_nie_korzystaja_ze_swoich_praw_w_pracy.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH