Rodzic, który rozlicza się z małoletnim dzieckiem, nie może skorzystać z ulgi na krew, jeśli darowiznę przekazało dziecko. Darowizna krwi dokonana przez osobę niepełnoletnią, której dochód rozlicza rodzic, nie podlega odliczeniu.

Zdaniem Szymona Wilgi - czytamy w Gazecie Prawej - eksperta Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej, nie ma możliwości skorzystania z ulgi podatkowej na krew oddaną przez dziecko. Zgodnie z art. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody małoletnich dzieci (które nie skończyły 18. roku życia), z wyjątkiem pewnych grup dochodów, podlegają doliczeniu do dochodów rodzica.

Ten sam przepis ma zastosowanie do rozliczeń rodzica samotnie wychowującego dzieci (nie tylko małoletnich, lecz także uczących się do 25. roku życia, jak i tych, które bez względu na wiek otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny). Z kolei możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania równowartości ekwiwalentu za pobraną krew została uregulowana w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c) ustawy o PIT.

– Odliczenie darowizny, w tym darowizny stanowiącej równowartość ekwiwalentu za oddaną krew, jest możliwe dopiero po ustaleniu dochodu rodzica, czyli po doliczeniu dochodów małoletniego dziecka – wyjaśnia Szymon Wilga.

Dodaje, że doliczenie dochodów dziecka ma więc miejsce przed możliwością dokonania odliczeń z art. 26 ustawy o PIT i dlatego należy z tego wnioskować, że darowizny podlegające odliczeniu od dochodu muszą być dokonane przez podatnika osobiście, a nie przez małoletniego, który się z nim rozlicza (dotyczy to także rodziców samotnie wychowujących dzieci).

– Darowizny dokonane przez dzieci podatnika (w tym w postaci oddania krwi) nie podlegają odliczeniu od podstawy obliczenia podatku rodzica – argumentuje ekspert z ECDDP.

Co więcej, zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi krwiodawca musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, a tę nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności, czyli w chwili ukończenia 18. roku życia.

Ekwiwalent za litr oddanej krwi, który można uwzględnić w rocznym PIT, wynosi 130 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH