Rezydent ma prawo wykonywania zawodu lekarza, dlatego ponosi odpowiedzialność

- Lekarz rezydent to osoba posiadająca pełne, nieograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza. Co do zasady rezydent ponosi więc odpowiedzialność za podejmowane przez siebie działania medyczne - uważa Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Trzeba pamiętać, że w świetle aktualnych przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz rezydent to osoba posiadająca pełne, nieograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza. Nie można jego działania w żadnym razie porównywać do działania studenta medycyny, który przyszedł do szpitala na praktyki czy do działania lekarza stażysty, którego prawo wykonywania zawodu jest ograniczone.

W działalności leczniczej ustalanie osób winnych jakiegoś zaniedbania zawsze musi być zindywidualizowane i zależy od okoliczności konkretnego przypadku - trudno przyjmować jakąś regułę ogólną dającą się zastosować w każdym przypadku.

Czytaj też: Rezydent w potrzasku - rzecz o granicach odpowiedzialności za błąd

Doświadczenie pokazuje, że czasem winny jest człowiek, czasem zła organizacja pracy danej jednostki medycznej. Jedno jest pewne - ustalenie osoby, której można w takiej sytuacji przypisać winę jest skomplikowane.

W myśl art. 16m ust. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, do zadań kierownika specjalizacji należy sprawowanie nadzoru nad realizacją programu specjalizacji przez lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne, w tym ocena proponowanych badań diagnostycznych, rozpoznania choroby, sposobów leczenia oraz nadzór nad wykonywaniem przez rezydenta zabiegów operacyjnych i innych metod leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko do czasu nabycia przez niego umiejętności samodzielnego ich wykonywania.

Z powyższego wynika, że kierownik specjalizacji ani opiekun stażu nie ma obowiązku stałego wykonywania świadczeń zdrowotnych wraz z rezydentem i na pewnym etapie szkolenia specjalizacyjnego może dopuścić rezydenta do samodzielnego wykonywania świadczeń zdrowotnych.

Mając to na uwadze trzeba przyjąć, że w razie gdy lekarz rezydent popełni błąd medyczny podczas samodzielnego wykonywania świadczeń zdrowotnych, nie można automatycznie przyjmować istnienia ”współwiny” kierownika specjalizacji. Co do zasady rezydent ponosi odpowiedzialność za podejmowane przez siebie działania medyczne.

Trzymając się pewnych uogólnień, uważam, że w razie gdy błąd medyczny powstał na skutek samodzielnego działania rezydenta, możliwość przypisania lekarzowi pełniącemu funkcję kierownika specjalizacji odpowiedzialności za ”brak nadzoru” i przyczynienie się do popełnienia błędu medycznego należy rozważać jako sytuację wyjątkową.

Nie sposób jednak wykluczyć odpowiedzialności kierownika specjalizacji za konkretne działania rezydenta, w sytuacji gdy rezydent działał na wyraźne polecenie kierownika specjalizacji. Błędna ocena sytuacji medycznej przez kierownika specjalizacji i wydanie wadliwego polecenia rezydentowi mogłoby oznaczać także możliwość pociągnięcia kierownika specjalizacji do odpowiedzialności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH