Wynagrodzenie lekarzy rezydentów będzie uzależnione od dziedziny medycyny oraz od okresu specjalizacji.

Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zakłada ona zróżnicowanie poziomu wynagrodzenia lekarzy rezydentów.

Zróżnicowanie wynagrodzenia ma na celu zachęcanie młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których występują problemy z dostępem do świadczeń zdrowotnych. Do takich należą między innymi: epidemiologia, geriatria, medycyna rodzinna, onkologia kliniczna, patomorfologia oraz rehabilitacja medyczna, jak również anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu oraz chirurgia. Niebawem ma się ukazać ministerialne rozporządzenie w sprawie tych specjalizacji - podaje Gazeta Prawna.

Zróżnicowanie wynagrodzenia ma być sfinansowane ze środków z Funduszu Pracy (około 403 mln zł). Według resortu zdrowia wysokość tych środków pozwoli na zaplanowanie miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego na 2009 roku na poziomie 110 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku.

Zgodnie z nowelą ustawy przez pierwsze dwa lata specjalizacji (w tej chwili dotyczy to ok 7,5 tysięcy osób) lekarze będą otrzymywać 3170 zł, natomiast w dziedzinach priorytetowych - 3602 zł. Po dwóch latach wynagrodzenie wzrośnie do 3458 zł, a w dziedzinach priorytetowych do 3890 zł.

Nowe przepisy zakładają, że wynagrodzenie w wyższej wysokości będzie wypłacone rezydentom z wyrównaniem od stycznia tego roku. Ustawa musi zostać podpisana jeszcze przez prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH