Resort zdrowia chce zróżnicować wynagrodzenia młodych lekarzy. Przepisy dotyczące tej kwestii umieszczono w projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, którą przekazano Komitetowi Rady Ministrów.

Zgodnie z nowelą, wynagrodzenia lekarzy rezydentów mają być uzależnione od wybranej przez nich dziedziny medycyny oraz od okresu odbytej specjalizacji. Dla przykładu lekarz będący na trzecim roku specjalizacji będzie otrzymywał wynagrodzenie większe od tego, który ją rozpoczyna.

W ocenie resortu zdrowia, takie rozwiązanie zachęci młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których występuje ograniczenie dostępności świadczeń.

Chodzi m. in. o: epidemiologię, geriatrię, medycynę rodzinną, onkologię kliniczną, patomorfologię, rehabilitację medyczną, anestezjologię i intensywną terapię, neonatologię, ortopedię i traumatologię narządu ruchu oraz chirurgię.

Według resortu podejmowanie przez lekarzy tych specjalizacji ma zapewnić poprawę dostępności świadczeń, jak również zapobiec luce pokoleniowej w wielu specjalnościach i ograniczyć migracje młodych medyków.

W Polsce jest około 7,5 tys. rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów odbywają specjalizację finansowaną z budżetu państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH