Resortowa komisja pracuje nad przepisami o ubezwłasnowolnieniu

Działająca przy resorcie sprawiedliwości komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego opracowuje projekt, w którym ubezwłasnowolnienie miałoby zostać zastąpione innymi rozwiązaniami prawnymi - poinformował szef komisji prof. Tadeusz Ereciński w piśmie do Fundacji Helsińskiej.

Dyskusję nad przepisami dotyczącymi ubezwłasnowolnienia wywołały niedawno prace nad ratyfikacją Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. W czerwcu i lipcu za ratyfikacją tej konwencji opowiedziały się Sejm i Senat.

Polska w momencie podpisywania dokumentu zgłosiła jednak uwagi do niektórych zapisów. Według polskiego oświadczenia nasz kraj interpretuje zapisy konwencji w sposób zezwalający na stosowanie ubezwłasnowolnienia w okolicznościach i w sposób określony w prawie krajowym.

Obecnie w myśl Kodeksu cywilnego ubezwłasnowolnienie może zostać orzeczone wobec osoby, która wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, np. pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem.

Przepisy przewidują dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia - całkowite i częściowe, gdy osoba ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych i ustanawia się dla niej kuratora.

- Komisja kodyfikacyjna odnotowała, że wobec instytucji ubezwłasnowolnienia całkowitego zgłaszane są postulaty daleko idącej reformy, bądź nawet jej zniesienia, z powodu nieproporcjonalności zastosowanej ingerencji w prawa osób niepełnosprawnych psychicznie - zaznaczył w swym piśmie Ereciński.

Przewodniczący komisji kodyfikacyjnej poinformował o stanowisku komisji w związku ze skierowanymi do niego w drugiej połowie maja pytaniami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Problem ubezwłasnowolnienia był już wcześniej omawiany podczas posiedzeń tej komisji. Od dłuższego czasu trwają bowiem prace nad projektem nowego Kodeksu cywilnego. W kwietniu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że komisja kodyfikacyjna planuje przygotować taki kodeks pod koniec swej kadencji, która upływa w 2015 r.

Według opublikowanego już projektu pierwszej księgi nowego kodeksu z przepisów zniknąć miałoby ubezwłasnowolnienie częściowe, a pozostać ubezwłasnowolnienie całkowite.

- Rezygnację z ubezwłasnowolnienia częściowego można uzasadnić tym, że osób, które potrzebują jedynie pomocy do prowadzenia swych spraw, nie należy dyskryminować poprzez uszczuplenie zdolności do czynności prawnych - uzasadniali prawnicy z komisji kodyfikacyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH