Ministerstwo Zdrowia kończy w piątek (6 marca) konsultacje w sprawie przepisów umożliwiających likwidację stażu lekarskiego. Chodzi o założenia do projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Obecnie medycy otrzymują prawo wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP) i zaliczeniu stażu podyplomowego. Stażysta przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza, zanim uzyska samodzielność zawodową. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa. W ocenie resortu zdrowia, likwidacja stażu podyplomowego spowoduje wcześniejsze wejście lekarzy w życie zawodowe, zapewniając przy tym szybszy dopływ kadr do systemu ochrony zdrowia.

Przygotowywana ustawa wprowadzi tzw. moduł systemu specjalizacji z jednoczesną likwidacją ich podziału na podstawowe i szczegółowe. Obecnie odbywanie specjalizacji lekarskich reguluje rozporządzenie ministra zdrowia. Warunkiem rozpoczęcia przez lekarza specjalizacji szczegółowej jest posiadanie tytułu specjalisty w odpowiedniej specjalizacji podstawowej, przez co okres szkolenia wynosi przeciętnie 7-8 lat.

Według projektowanych przepisów, lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu będzie mógł rozpocząć dowolną specjalizację (obecnie zaliczaną do podstawowych lub szczegółowych), dzięki czemu okres jej odbywania powinien wynosić 5-6 lat. Szkolenie specjalizacyjne w określonej dziedzinie medycyny składać się będzie z dwóch modułów: podstawowego i specjalistycznego. Tylko niektóre specjalizacje będą jednomodułowe.

Moduł podstawowy ma zawierać treści uniwersalne dla określonej grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny będzie bezpośrednio związany z przedmiotem specjalizacji i powinien zawierać wiedzę ścisłą.

Do ustawy zostaną wprowadzone zasady przeprowadzania LEP - wycofano z niego część praktyczną. Lekarz będzie zdawał ten egzamin w okresie do 5 lat od ukończenia studiów. Po tym czasie warunkiem przystąpienia do LEP będzie odbycie przeszkolenia. Ustawa doprecyzowuje, iż LEP organizuje i przeprowadza Centrum Egzaminów Medycznych. Warunkiem uzyskania pozytywnego wyniku będzie, tak jak obecnie, uzyskanie co najmniej 56 proc. maksymalnej liczby punktów z testu.

Uregulowano także warunki i zasady akredytacji jednostek prowadzących specjalizacje i staże kierunkowe lekarzy. Określono też zasady opracowywania programów specjalizacji.

MZ chce wprowadzić proces monitorowania systemu specjalizacji. Będzie go nadzorowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH