Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne. Takie rozporządzenie wydawane jest przez resort co roku w celu dostosowania ilości miejsc na uczelniach medycznych do ich możliwości czy zainteresowania danym kierunkiem.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że zgodnie z przesłanymi propozycjami uczelni medycznych na studiach stacjonarnych, na kierunku lekarskim zwiększono limit o 26 miejsc, na kierunku lekarsko - dentystycznym o 4, na kierunku farmacja o 8, na kierunku analityka medyczna o 18.

W stosunku do roku 2008 zwiększeniu uległy limity miejsc na kierunku pielęgniarstwo we wszystkich uczelniach: na studiach stacjonarnych I stopnia o 140 miejsc, na studiach stacjonarnych II stopnia o 177 miejsc, na niestacjonarnych studiach I stopnia o 535 miejsc, na niestacjonarnych studiach II stopnia o 292 miejsca.

Jednocześnie, w stosunku do roku 2008 zwiększeniu uległy limity miejsc na kierunku położnictwo: o 47 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia, o 117 miejsc na studiach stacjonarnych II stopnia oraz o 80 miejsc na studiach niestacjonarnych I stopnia i o 90 miejsc na studiach niestacjonarnych II stopnia.

W odniesieniu do studiów na kierunku pielęgniarstwo tzw. studia pomostowe, w stosunku do 2008 roku zmniejszeniu uległy limity miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia o 115, a zwiększeniu na studiach niestacjonarnych I stopnia o 1790. Ponadto, w odniesieniu do kierunku położnictwo na studiach pomostowych, w stosunku do 2008 roku limit miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia zmniejszył się o 10, a na studiach niestacjonarnych I stopnia zwiększył się o 450.

W związku z rozwojem w uczelniach medycznych kształcenia na nowych kierunkach oraz powstawaniem w uczelniach medycznych kierunków unikatowych (logopedia z fonoaudiologią, elektroradiologia) istotnemu zwiększeniu, zgodnie z propozycjami uczelni medycznych, uległ limit przyjęć na te kierunki np. ratownictwo medyczne (wzrost o 415 miejsc), dietetyka (wzrost o 245 miejsc), elektroradiologia (wzrost o 50 miejsc), techniki dentystyczne (wzrost o 30 miejsc), fizjoterapia (wzrost o 46 miejsc). Globalnie w uczelniach medycznych na studiach stacjonarnych limit uległ zwiększeniu o 516 miejsc, a na studiach niestacjonarnych o 432 miejsca.

Więcej na stronie Ministerstwa Zdrowia: http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m491&ms=0&ml=pl&mi=56&mx=0&mt=&my=131&ma=012855

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH